Műanyagmentes karácsony: elérkezett a tudatos vásárlás ideje
Az ünnepek közeledtével a boltok polcain és az online áruházakban is bőséges kínálat várja a vásárlókat. A karácsonyi ajándékvásárlás azonban gyakran hatalmas mennyiségű műanyaghulladékot generál, ami jelentős környezeti károkat okoz, mivel 91 százalékukat sosem hasznosítják újra. Csupán Európában évente közel 32 millió tonna műanyaghulladék keletkezik, melynek jelentős része bekerül a tengerekbe és óceánokba, több mint egymillió madár és százezer tengeri emlős halálát okozva. Az idei ünnepi szezonban figyeljünk a tudatos vásárlásra, és keressünk fenntartható alternatívákat.
A globálisan előállított műanyag 91 %-át soha nem hasznosítják újra, a hulladék pedig hatalmas mértékben szennyezi a környezetet. Egyetlen műanyag játék vagy konyhai eszköz akár több száz évig is megmaradhat a természetben, miközben mikroműanyagokra bomlik, amelyeket végül mi is elfogyasztunk az élelmiszerláncon keresztül. Ráadásul friss kutatások kimutatták, hogy a fekete műanyag konyhai eszközök – például spatulák és kanalak – gyakran tartalmaznak káros vegyi anyagokat, például tiltott égésgátlókat. A kutatók szerint ezek a vegyi anyagok az elektronikai hulladék újrahasznosítása során kerülhetnek a műanyag termékekbe. Rákkeltőek lehetnek, és hormonális zavarokat okozhatnak.
A műanyagból készült ruhák – például a poliészter, a nejlon, az akril vagy a spandex alapú textíliák – széles körben elterjedtek, mivel olcsók, tartósak és könnyen karbantarthatók. Azonban jelentős környezeti terhelést jelentenek mind gyártásuk, mind használatuk során. A globális textilgyártás 60 %-a műszálas alapanyagokból készül, és évente több millió tonna műanyagszál jut a természetbe mosás vagy elhasználódás következtében. Az óceánokban található mikroműanyagok jelentős része textil eredetű.
Magyarországon évente több százezer tonna műanyag kerül a hulladéklerakókba, és az ország műanyagszennyezése évről évre növekszik. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint évente közel 32 millió tonna műanyaghulladék keletkezik Európában, amelynek jelentős része a tengerekbe és óceánokba kerül, súlyosan veszélyeztetve a tengeri élővilágot. Egy ENSZ-jelentés is azt mutatta ki, hogy a tengeri műanyagszennyezés évente több mint egymillió madár és százezer tengeri emlős pusztulását okozza.
Szerencsére egyre több környezetbarát alternatíva áll rendelkezésre, amelyekkel csökkenthetjük a műanyaghasználatot: a konyhai eszközök esetében válasszunk fából, rozsdamentes acélból vagy szilikonból készült termékeket. A játékoknál keressünk fa vagy textil alapú alternatívákat, amelyek nemcsak biztonságosabbak, hanem tartósabbak is. Figyeljünk arra is, hogy víz- és ne akril alapú festékkel kezelt játékokat vásároljunk. A természetes anyagokból – például pamutból, gyapjúból vagy lenből – készült ruhák kevésbé károsítják a környezetet, különösen akkor, ha organikus vagy újrahasznosított alapanyagokat használunk. Ezen kívül az újrahasznosított műanyagból készült ruházat is csökkentheti a termelés ökológiai lábnyomát, bár a mosás során még ezek is kibocsátanak mikroműanyagokat.
„Karácsony idején nemcsak egymásnak adhatunk ajándékot, hanem a Földnek is”
– hangsúlyozta Amrein Tamásné Miskolczi Boglárka ökoszisztéma-kutató, az Európai Éghajlati Paktum nagykövete.
„Ha a vásárlásainkat fenntartható módon tervezzük meg, és kerüljük a műanyag termékeket, azzal jelentős lépést teszünk egy tisztább, egészségesebb jövő felé.”
A fogyasztók tudatos döntései jelentős hatással lehetnek a műanyaghasználat csökkentésére. Az Európai Unió célja, hogy 2030-ra minden műanyag csomagolás újrahasznosítható vagy újrafelhasználható legyen, amihez a lakosság aktív részvétele elengedhetetlen. Ennek az aktivitásnak az előmozdítására jött létre az Európai Éghajlati Paktum is, mely a mindennapi életünkben megtehető klímacselekvések ösztönzését tűzte ki célul. Az ünnepi időszak kiváló alkalom arra, hogy átgondoljuk vásárlási szokásainkat, és olyan döntéseket hozzunk, amelyekkel nemcsak szeretteinknek okozunk örömet, hanem bolygónk jövőjéért is teszünk.
Kapcsolódó cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Több mint 223 tonna élelmiszerrel segít nehéz sorsú embereknek az idei Adni Öröm! karácsonyi adománygyűjtő akció
Több mint 26 ezer csomag jut nehéz sorsú emberekhez karácsony…
Tovább olvasom >Mindent egy helyről: karácsonyi ajándékért is érdemes elmenni az Auchanba
Év végén a megszokottnál nemcsak többet vásárolunk, hanem aki teheti,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >