MSSZ – A tiltakozók újra a Kossuth téren tüntethetnek
Amennyiben nem születnek a demonstrálók által érdeminek ítélt intézkedések a sertéstartók helyzetének javítására, úgy az állattartók belátható időn belül ismét Budapesten a Kossuth téren tüntethetnek érdekeik érvényesítéséért.
Ezt Sákán Antal a Magyar Sertéstartók Szövetségének (MSSZ) elnöke jelentette ki szerdán a fővárosban újságírók előtt a Kossuth téren azon a figyelemfelhívó demonstráción, amelyen a sertéstartók kívánták gondjaikra felhívni a közvélemény és a kormány figyelmét. A téren a happening jellegű találkozón mintegy 50-60 állattartó továbbá ugyanennyi újságíró és néhány mangalica malac vett részt.
A demonstrációra a szervező szerint azért került sor, mert a megnövekedett takarmányárak és más kedvezőtlen gazdasági körülmények miatt a sertéstartók jelenleg csak veszteségtermelésre képesek. Ezt kijelentését Sákán Antal azzal támasztotta alá, hogy az élősertés kilóját most 370-380 forintért lehet előállítani, míg az állattartóktól a felvásárlók ezt az árut kilogrammonként csak 310 forint körüli áron vásárolják meg. Így több ezer vidéki gazdálkodó hagyhat fel a sertéstartással, és így sok munkahely meg is szűnhet.
Ezért a tiltakozók a Vidékfejlesztési Minisztériumnak átadott petíciójukban többek között azt kérik, hogy a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) azonnal fizesse ki az idei évre járó állatjóléti támogatásokat. Továbbá a gazdálkodók kapják meg a múlt év májusa óta felfüggesztett gyógyszer- és állati hullamegsemmisítési támogatásokat is.
A demonstrálók szerint rendkívül fontos volna, hogy a szaktárca háttérintézményein keresztül – TIG és Concordia – biztosítson azonnal hozzáférhető, hat hónap alatt kifizethető gabonát azoknak az állattartóknak, akiknek nincs pénzük a hosszan tartó válság miatt takarmányra. A tiltakozók kérték még azt is, hogy a 25 százalékos ÁFÁ-t a hússzektorban az állam mérsékelje egyszámjegyűre, ezzel is csökkentve az ágazatban a feketegazdaság jelenlegi 4050 százalékosra becsült mozgásterét.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >