Moszkva diktálja az árakat
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek piacainak tendenciáit. A KSH és az AKI Piaci és Árinformációs Rendszer (PÁIR) adataiból még a rövid távú kiskereskedelmi üzleti döntések előtt is érdemes pontosan tájékozódni.
A legutóbbi piaci jelentésből kiderül, hogy az augusztus 7-én bevezetett oroszországi importtilalom hatására nőtt a tejtermékekre gyakorolt árnyomás, mivel hirtelen és váratlanul csökkent a kereslet az EU főbb exportpiacán. A vaj ára januártól, a tejporé márciustól csökken, ami a nyerstej árában legkorábban az év végén jelenhet meg. A nyerstej ára a mélypontot 2015 első negyedévében érheti el, 2015 második félévében már emelkedhet. 2014 szeptemberében Magyarországon a nyerstej kilónkénti országos termelői átlagára 100,48 forint volt, két százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A nyerstej azonnali (spot) piaci ára Olaszországban a 26. és 41. hét között 14 százalékkal esett, míg Hollandiában a 39. és a 41. hét között nyolc százalékkal emelkedett.
***
Az Európai Bizottság adatai alapján 2014 első negyvennégy hetében kilónként 1,92 euró volt az egész csirke uniós átlagára, ami két százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának átlagárától. Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára (275,84 forint/kg) 6,7 százalékkal volt alacsonyabb 2014 első negyvennégy hetében az egy évvel korábbinál.
Az EB októberben megjelent rövid távú előrejelzése szerint az EU sertéshústermelése várhatóan 22,2 millió tonna körül alakul 2014-ben, kismértékben csökken az előző évi mennyiséghez képest. A sertéshús kibocsátása csaknem 1 százalékkal, 22,4 millió tonnára emelkedhet 2015-ben. Az elemzők szerint az idei évi csökkenés hátterében az afrikai sertéspestis miatt Oroszország által februárban bevezetett és augusztusban tovább szigorított élő sertésekre, sertéshúsra és húskészítményekre vonatkozó importtilalom áll. Több tagországban nő a sertésállomány az idén (Németország, Hollandia, Spanyolország, Dánia, Magyarország), így a 2015. évi sertéshús-kibocsátás bővülésének alapjai adottak, amit az alacsonyabb takarmányárak is kedvezően befolyásolhatnak.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >