Morawiecki az agrárpolitikára szánt eszközök tízszázalékos növelését javasolta az uniós vezetőknek
Az uniós tagállamok agrárpolitikájára, ezen belül a környezet- és klímavédelemre szánt közös költségvetési eszközök tízszázalékos növelését javasolta Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő az uniós vezetőknek címzett levelében, melyet a PAP hírügynökség ismertetett szerdán.
Az Európai Unió 2021-2027-es keretköltségvetése az európai növekedés egyik motorja lehet a koronavírus-járványt követően – szögezte le Morawiecki az Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság (EB) elnökéhez, Charles Michelhez, az Európai Tanács elnökéhez, valamint Janusz Wojciechowski agrárügyi biztoshoz és a tagállamok államfőihez intézett javaslatában.
Rámutatott: az európai zöld megállapodás céljai, valamint a koronavírus-járvány okozta válság leküzdését célzó lépések is „növekvő és költséges környezet- és klímavédelmi követelmények elé állítják a gazdákat”.
Morawiecki aláhúzta: a járvány kapcsán az EB jóváhagyásával elindított tagállami gazdaságmentő programok szükségesek, de „új aránytalanságokat” eredményeznek, gyengítik az eddigi kohéziós és vidékfejlesztő politika pozitív hatását, „drasztikusan elmélyíthetik” a különbségeket a tagállamok között.
A gazdaságonként akár 100 ezer eurót, agrárvállalatonként pedig akár 800 ezer eurót is kitevő uniós támogatásokkal ugyanis a tagállamok egy része gazdasági erejéhez mérten fog élni, növelve saját nemzeti mezőgazdasága versenyképességét. Az országok egy része viszont nem engedheti meg magának az ilyen szintű uniós támogatásokat – fejtette ki Morawiecki.
Ennek alapján a lengyel kormányfő elégtelennek minősítette az EB által 2018-ban előterjesztett 2021-2027-es közös agrárpolitikai költségvetést, és annak tízszázalékos növelését javasolta az összes nemzeti keretre vonatkozóan.
Az említett többletforrásokat a tagállamok teljes egészében környezet- és klímavédelmi célokra használnák fel. Ezzel Morawiecki szerint az európai gazdák szempontjából egyenlő módon erősödne a közös agrárpolitika, növekedne hozzájárulása a zöld megállapodáshoz, és „konfliktusmentes módon” felgyorsulna a tagállami támogatások közeledése egymáshoz (külső konvergencia).
Április elején Morawiecki azt javasolta von der Leyennek: az EU-nak amellett, hogy átcsoportosítja költségvetését, a koronavírus elleni harcban új pénzeszközeket is be kell vetnie, melyekre elsősorban az adóparadicsomok felszámolása révén lehetne szert tenni. (Lucie Szymanowska, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az EU 140 millió eurót fektet generatív mesterséges intelligencia bevezetésére az agrár-élelmiszeriparban is
Az Európai Bizottság négy új pályázati felhívást tett közzé a…
Tovább olvasom >EU irányelv: jövőre megtudhatjuk, mennyit keresnek a kollégáink
A bérek átláthatóságára kidolgozott európai uniós irányelv célkitűzéseit 2026. június…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A kereskedelemben 6-szor gyorsabban nőtt a termelékenység 2010 óta, mint a feldolgozóiparban
A nemzetgazdasági ágazatok munkatermelékenységet vizsgáló sorozatunk harmadik részeként a feldolgozóipar…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >