Moody’s: Európának sokkal nagyobb lendületet ad az amerikai gazdaság növekedése, mint a kínaié

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2021. 09. 23. 11:02

Az európai gazdaság kilábalásának több okból is várhatóan sokkal erőteljesebb lendületet ad az amerikai gazdaság növekedése, mint a kínaié – áll a Moody’s Investors Service kedden Londonban ismertetett tanulmányában.

 

 

Az európai gazdaságnak az amerikai növekedés adhat lökést

A nemzetközi hitelminősítő közölte: az amerikai gazdasági növekedés gyorsulása éppen ezért pozitív adósminőségi hatásokkal jár az európai kereskedelmi és szuverén adósi körben.

Jorge R. Valez, a Moody’s alelnöke, a tanulmány szerzője az elemzést bemutató ismertetésében kiemelte: a hat legnagyobb európai gazdaságot – Németországot, az Egyesült Királyságot, Franciaországot, Olaszországot, Spanyolországot és Hollandiát – vizsgálati mintaként felhasználva a cég modellszámításai azt mutatják, hogy az amerikai hazai össztermék (GDP) értékének tartós 1 százalékos növekedése 0,8 százalékot ad hozzá az európai gazdaságok által megtermelt GDP-értékhez.

A Moody’s számításai szerint ugyanakkor a kínai hazai össztermék minden 1 százalékos növekedésétől Európa csak 0,2 százaléknyi pótlólagos GDP-növekményt remélhet.

Valez szerint ennek elsődleges oka az, hogy az Egyesült Államok az európai gazdaság egészének legnagyobb kereskedelmi partnere, emellett magasabb szintű a pénzügyi kondíciók és az üzleti ciklusok szinkronizáltsága az európai és az amerikai gazdaság között, mint Európa és Kína között.
A hitelminősítő közölte tanulmányában, hogy a tavalyi súlyos világgazdasági sokk után az idén az amerikai és a kínai gazdaságban egyaránt erőteljes fellendülést vár: a cég előrejelzése szerint az Egyesült Államokban reálértéken 6,5 százalékkal, Kínában 8,5 százalékkal növekszik a hazai össztermék az idei év egészében.

Ez várhatóan az európai államadós-megítélésnek is jót tesz majd, mivel a magasabb ütemű európai gazdasági növekedés magasabb államháztartási bevételeket eredményez, ezzel egy időben csökkenti a szükségszerű költségvetési kiadásokat – áll a Moody’s helyzetértékelésében.

A hitelminősítő várakozása szerint az európai vállalati szektoron belül elsősorban az exportorientált cégek adósminőségi megítélésének tesznek jót az erőteljes amerikai és kínai növekedés átszűrődő hatásai a kereslet valószínűsíthető erősödése révén.

Más nagy londoni házak valamivel óvatosabban ítélik meg az amerikai és a kínai gazdaság rövid távú növekedési kilátásait.

A Fitch Ratings hitelminősítő ugyancsak Londonban bemutatott friss, felülvizsgált globális előrejelzésében azt valószínűsítette, hogy a beszállítói oldalon kialakult szűk keresztmetszetek miatt a korábban vártnál lassabban növekszik az idén az amerikai és a kínai gazdaság, és emiatt a világgazdaság teljesítménye is.

A Fitch közölte: az előző előrejelzésében szereplő 6,8 százalékról 6,2 százalékra csökkentette az amerikai gazdaság idei reálnövekedésére adott prognózisát, a kínai hazai össztermék idei bővülési ütemére szóló előrejelzését pedig 8,4 százalékról 8,1 százalékra vette vissza.
A cég 2021 egészében a globális GDP-érték 6 százalékos növekedésével számol.

A Fitch hangsúlyozta: ez is rendkívül gyors ütemű világgazdasági növekedésnek számít, de előző, júniusban összeállított előrejelzése még 6,3 százalékos idei globális növekedést valószínűsített. (Kertész Róbert, MTI)

Kapcsolódó cikkeink