MOHU: július 20-ig kell adatot szolgáltatniuk az EPR alá tartozó gyártóknak
Közeledik az adatszolgáltatási határidő a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) alá tartozó gyártók, illetve első belföldi forgalomba hozók számára: az előző negyedévre vonatkozó mennyiségi adatszolgáltatási kötelezettségüket július 20-ig kell teljesíteniük az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszeren (OKIRkapu) keresztül – hívta fel a figyelmet a MOHU az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Az EPR-rendszerben a regisztrációs és díjfizetési kötelezettség az olyan körforgásos termékek gyártóira, illetve első belföldi forgalomba hozóira terjed ki, mint például a csomagolások, az egyes egyszer használatos műanyag termékek, az elektromos és elektronikus berendezések, az elemek és akkumulátorok, gépjárművek, gumiabroncs, reklámhordozó és irodai papír, sütőolaj és zsír, valamint textil termékek és fából készült bútorok.
Az EPR-rendszer célja nem a szankcionálás, hanem a hatékony és fenntartható hulladékgazdálkodás biztosítása. A rendszer segíti Magyarországot az uniós hulladékgazdálkodási célok, így a 2040-re kitűzött 65 százalékos újrafeldolgozási arány elérésében – emelik ki a közleményben.
A MOHU ismerteti: az adatszolgáltatás mellett minden érintett vállalkozásnak regisztrálnia kell a MOHU Partner Portálon a közvetlen kapcsolattartás érdekében. Amennyiben ez még nem történt meg, akkor az országos hulladékgazdálkodási hatóságnál is regisztrálni kell a hivatalos nyilvántartásba vételhez. Az adatokat a hatóság továbbítja a MOHU Hulladékgazdálkodási Zrt. részére. Az új rendszerben ugyanis már a MOHU gondoskodik egyebek mellett a körforgásos termékekből keletkező hulladék átvételéről, gyűjtéséről, elszállításáról, kereskedelméről, valamint a hulladékgazdálkodási létesítmények fenntartásáról és üzemeltetéséről.
A mohu.hu/hu/epr-rendszer oldalon elérhető tájékoztatás szerint az európai uniós hulladékgazdálkodási irányelveknek megfelelően 2023 júliusától Magyarországon is egyes termékek körforgásos hulladékkezelésének költségeiért a gyártók, termelők lesznek felelősek. Ez az úgynevezett kiterjesztett gyártói felelősség, az EPR. A gyártótól a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat a koncessziós társaság (a MOHU) szedi be.
Az adatszolgáltatásról és a regisztrációs kötelezettségekről további információ a MOHU weboldalán, ezen belül a mohu.hu/hu/epr-rendszer oldalon olvasható.
Kapcsolódó cikkeink
Árnyékban nehéz növekedni
Tavaly is folytatódott a polikrízisek kora, „a nemzetközi helyzet fokozódott”,…
Tovább olvasom >33 milliárd forint maradt a MOHU-nál a visszaváltatlan palackok után – de nem profitálhatnak belőle
A 2024-es év első felében közel 33 milliárd forint bevétele…
Tovább olvasom >Az italos palackok visszaváltási arányának további növelése a MOHU egyik célja
Az italos palackok új visszaváltási rendszerének első évi tapasztalatairól is…
Tovább olvasom >További cikkeink
Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar
Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán,…
Tovább olvasom >Helyi gyártókkal lépne az uniós piacra a Temu
Egyre nagyobb hullámokat vet a Temu térnyerése Európában – most…
Tovább olvasom >Veszélyben az élelmiszerbiztonság? Magyarország nem támogatja a Mercosur-egyezményt
Komoly aggodalmakat fogalmazott meg Nagy István agrárminiszter az EU és…
Tovább olvasom >