Modulárisan telepíthető zöldtető-rendszert fejlesztett és szabadalmaztatott egy magyar startup
GIBox néven új, modulárisan telepíthető zöldtető-rendszert fejlesztett és szabadalmaztatott egy magyar startup, a Frustum Kft.; a rendszer bármilyen lapostetőre könnyedén telepíthető és erős hőszigetelő képességének köszönhetően nyáron hűti, télen melegen tartja az alatta levő tető felületét – közölte az MTI-vel a cég.
Tájékoztatásuk szerint a moduláris rendszert három év alatt 50 millió forint befektetésével fejlesztette Nágel Péter kertészmérnök és csapata.
A rendszer képes megtartani egy nagyobb zápor összes csapadékmennyiségét, szén-dioxidot köt meg és nem igényel öntözést.
Azt írták, a GIBox további nagy előnye, hogy szakértelem nélkül, órák alatt több száz négyzetmétert képes telepíteni belőle néhány ember. A hagyományos zöldtető-megoldásokkal ellentétben a GIBoxhoz nem kell újraszigetelni a tetőt, és a födém megerősítésére sincs szükség, mert a modulok egyenként 12-14 kilogrammot nyomnak, és vízzel telten is csak négyzetméterenként 146 kilogramm súlyúak – ismertették.
A GIBox extenzív zöldtető, az eddigi szenzoros mérések alapján az eredeti tető felszínén mért hőmérséklet télen átlagosan 5-8 fokkal melegebb, mint a külső hőmérséklet, melegben pedig átlagosan 6-11 fokkal hűvösebb, ami 15-25 centiméteres EPS szigeteléssel egyenértékű eredmény. Emellett a GIBox minden más rendszernél nagyságrendekkel több vizet (négyzetméterenként 80 millimétert) tart meg, így egy másutt komoly gondot okozó 30-40 milliméteres zápor összes vizét gond nélkül visszatartja.
A modulokba telepített varjúháj (sedum) fajok rendkívül szárazságtűrő növények, lassan veszik fel és párologtatják el az összegyűlt csapadékot, és a tető teljes kiszáradása mellett is több hónapig életben maradnak. Megjegyezték, hogy a varjúháj 5-20 centiméterre növő, virágzó növény, nem csak látványossá teszi a zöldtetőt, de tápanyagot ad a beporzó rovaroknak, ideiglenes méhlegelőként is működik.
A GIBoxot már több családi házon, illetve nagy területű tetőn tesztelik partner intézmények. A gyártó kapacitás – a növények előnevelésével együtt – jelenleg néhány 1000 négyzetméter havonta, de a kapacitás növelése biztosított, a modul tömeggyártása megoldott – írták.
A társaság főleg a meglevő nagy ipari, kereskedelmi és logisztikai épületek üzemeltetőitől, illetve új csarnokok fejlesztőitől számít megrendelésekre, mert ezek hatalmas, több ezer négyzetméteres felületek, amelyeknél rendkívüli jelentőséggel bír a könnyű, és beavatkozást nem igénylő telepítés, illetve a várható energiamegtakarítás.
Kapcsolódó cikkeink
Ma kezdődik a World Science Forum Budapesten
Ma kezdődik Budapesten a World Science Forum (WSF – Tudomány…
Tovább olvasom >Bekuckózós élmény a novemberi hűvös napokra!
Megérkezett a limitált kiadású Mizo narancsos-csoki ízű tejital! Nincs is melengetőbb…
Tovább olvasom >Unicum, Unicum Szilva, Unicum Barista díszdobozban
Unicum/Unicum Szilva/Unicum Barista 0,7 l díszdobozban 2 minitermékkel Unicum/Unicum Szilva/Unicum…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyár
Jövő márciusban lép működésbe az az 1,5 GW éves teljesítményű…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >