MNB: stabil hitelezési kapacitások, változatlan hitelfeltételek és alacsony kereslet a hitelpiacon
Stabil hitelezési kapacitások, változatlan hitelfeltételek és alacsony kereslet jellemezte a hitelpiacot a idén a második negyedévben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) második negyedéves Hitelezési felmérése alapján.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2022/07/forint02-okk.jpg)
A következő fél évben a bankok 27 százaléka élénkülő keresletet vár a vállalati hitelek iránt
Az MNB csütörtökön közzétett elemzése szerint a hitelintézetek összeségében változatlanul hagyták az üzleti célú ingatlan-, és a vállalati hitelfeltételeket, melyeken az elkövetkező fél évben sem terveznek módosítani. A vállalati szegmensben folytatódott a hitelkereslet eltolódása a rövid lejáratú- és a devizahitelek irányába, az év második felében azonban már a hosszú lejáratú hitelek iránt is élénkülést vár a válaszadó intézmények egy része. A bankok az üzleti célú ingatlanhiteleken belül egyedül a logisztikai központok finanszírozása iránt tapasztaltak élénkülő keresletet, és ennek fennmaradását várják előretekintve is.
A jegybank felmérése szerint a bankok nem változtattak a lakáscélú- és fogyasztási hitelek feltételein, míg a következő fél évben a szabad felhasználású jelzáloghitelek esetében szigorítást helyeztek kilátásba. A negyedév során a válaszadó intézmények a lakáscélú hitelek iránt csökkenő, míg a fogyasztási hitelek iránt élénkülő hitelkeresletet tapasztaltak, a második fél évre azonban a bankok egy része mindkét szegmensben a kereslet növekedésére számít.
A második negyedévben a bankok 14 százaléka a hitelkereslet élénküléséről számolt be a vállalati szegmensben, a devizahitelek iránt enyhén nagyobb arányban, mint a forinthitelek iránt. A korábbi negyedévekhez hasonlóan, ugyan csökkenő mértékben, de folytatódott a hosszú lejáratú hitelek iránti kereslet visszaesése, míg a rövid lejáratú vállalati hitelek esetében a bankok 65 százaléka tapasztalt keresletélénkülést a második negyedévben. A következő fél évben a bankok 27 százaléka élénkülő keresletet vár a vállalati hitelek iránt, és a hosszú lejáratú hitelek esetében is 12 százalékuk számít a kereslet növekedésére.
2023 második negyedévében az üzleti célú ingatlanhitelek sztenderdjeit szintén változatlanul hagyták a bankok, melyen előretekintve sem terveznek változtatni. A harmadik és negyedik negyedévben a bankok 24 százaléka a logisztikai központok kivételével visszaeső keresletre számít az üzleti célú ingatlanhitelek esetében.
A 2023 második negyedévében kihelyezett lakáscélú hitelek feltételei összességében nem változtak az előző negyedévhez képest, a részfeltételeket tekintve azonban a bankok 41 százaléka emelt a minimálisan megkövetelt hitelképességi szinteken és a felárakon. A bankok előretekintve sem szándékoznak jelentősen változtatni a lakáshitel-sztenderdeken. A lakáscélú hitelek iránti kereslet visszaesését a megkérdezett bankok 15 százaléka érzékelte, az év második felében azonban már 69 százalékuk keresletélénkülést valószínűsít – közölte az MNB.
A teljes felmérés elérhető a jegybank honlapján.
Kapcsolódó cikkeink
Bank360: Rekord összegben adósodott el a lakosság, csúcsot döntött a lakáshitel és a személyi kölcsön is
Csúcsot döntöttek a bankok 2024-ben: lakáshitelből 1351 milliárd, személyi kölcsönből…
Tovább olvasom >K&H: kis pénzből nagy eredmény
Ki gondolná, hogy már havi néhány ezer forint félrerakásával is…
Tovább olvasom >Virág Barnabás: továbbra is fegyelmezett inflációellenes politika indokolt
A globális befektetői hangulatot a decemberi kamatdöntés óta nagyfokú bizonytalanság…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >