MNB: Mobil-applikációval is küzdenek a hamis bankjegyek ellen

Szerző: trademagazin Dátum: 2013. 04. 30. 17:11

Továbbra is dominál a készpénzes fizetés a hazai kereskedelemben – mondta el a Laurel Retail Konferencia első napjának délelőttjén tartott konferencián Pataki Tibor, a Magyar Nemzeti Bank Nemzeti Készpénzszakértői Központjának vezetője. A jegybank applikációja révén már okostelefonon is képezhetik magukat a pénztárosok.

Ha fizetni kell bármiért, még mindig nagyon gyakori a készpénzes tranzakciók száma, a fizetési szolgáltatók egyértelműen azt jelzik, hogy kevesen használják a kártyákat a fizetéseknél. A bankkártyás tranzakciók háromnegyedét készpénzfelvételre használjuk – mutatott rá Pataki Tibor. A statisztikák is azt mutatják, hogy a saját valutát használó országokban a készpénz szerepe továbbra is jelentős.

A készpénzhasználat kockázatairól elmondta, a hamisítás természetesen még jelen van, de javuló tendenciát érzékelnek. Jellemzően a nagyobb értékű bankjegyeket hamisítják.
Az MNB munkatársa előadása keretében bemutatott néhány hamisítási módszert, így a hallgatóság a régi tízforintos bankjegyektől a mai tízezresekig több példát láthatott arra, milyen módszereket alkalmaznak a hamisítók.

A szakember szerint figyelemreméltó jelenség, hogy az egy év alatt lefoglalt forint hamisítványok mintegy 80 százaléka átmegy valamilyen kiskereskedelmi pénztáron. A bűnözők ugyanis tudatosan a bankjegyeknek azokat a részleteit hamisítják profibb módon, amelyeket a pénztárosok a gyorsellenőrzéseik során vizsgálnak.

Bár továbbra is jelen lesznek egyszerű hamisítási próbálkozások, várható, hogy a forint és az euró bankjegyek esetében is megtévesztő minőségű hamisítványok szaporodnak el a jövőben – tette hozzá Pataki Tibor. Éppen ezért a készpénzt kezelőktől elvárható a szakember szerint, hogy megfelelő ismeretszinttel rendelkezzenek, amit valamilyen képzéssel szereznek meg. Emellett használjanak olyan eszközöket, amelyek segítik a felelősségteljes munkájukat.
A hamisítás elleni küzdelemben számos olyan szolgáltatást kínál az MNB a kiskereskedelmi szektor számára, amelyek térítésmentesek. Bankjegyismereti képzések, tananyag biztosítása, tanácsadás bankjegyvizsgáló gépek kiválasztásához – sorolta a lehetőségeket Pataki Tibor. Sőt, már okostelefonon is képezhetik magukat, megjelent ugyanis a jegybank új fejlesztésű applikációja iOS és Android platformra, amelyből a bankjegyek biztonsági elemeiről lehet ismereteket szerezni.

Kapcsolódó cikkeink