MNB: decemberben is hiánnyal zárt a folyó fizetési mérleg
A tavalyi negyedik negyedév első két hónapjához hasonlóan decemberben is deficittel zárt a folyó fizetési mérleg. A deficit 622 millió euró volt, 137 millióval nagyobb a novemberinél, de kisebb az októberi 817 millió eurónál – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes havi adataiból.
Az év első három negyedévében 2,780 milliárd euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya. Az ország külső pénzügyi pozíciójának jellemzésére alkalmazott átfogó pénzügyi mutató, a folyó mérleg és a tőkemérleg összevont egyenlege 344 millió euró finanszírozási igényt mutatott decemberre, miután a tőkemérleg 278 millió euró többlete az előző hónappal ellentétben nem ellensúlyozta a folyó mérleg hiányát. A tőkemérlegben 560 millió eurót tettek ki az Európai Uniótól befolyt tőkeátutalások, a novemberi 704 millió euró után, ám az egyéb tételek szokatlanul nagy deficitje ennek valamivel több mint felét elvitte.
A külfölddel szemben 874 millió euró finanszírozási igény támadt az első három negyedévben, amely októberben további 326 millió euróval nőtt, majd novemberben 218 millió euró aktívum csökkentette. A decemberi folyó fizetési mérlegben a reálgazdasági folyamatok egyenlege csaknem kiegyenlítődött, mindössze 5 millió euró deficitet mutatott az októberi 363 millió és a novemberi 107 millió euró hiányt követően, mivel az áruforgalomban keletkezett 384 millió euró hiányt a szolgáltatások külkereskedelmének 380 millió euró többlete ellensúlyozta. A decemberi áruexporthoz kapcsolódó bevételek 875 millió euróval (9,1 százalékkal) az importkiadások 999 millió euróval (9,9 százalékkal elmaradtak a novemberiektől. az egyenleg 124 millió euróval javult.
Az első három negyedévben az áruforgalom 1,770 milliárd euró deficitjét a szolgáltatások forgalmának 3,585 milliárd euró többlete 1,816 milliárd euró aktívumba fordította a reálgazdasági folyamatok mérlegében. Az elsődleges jövedelmek egyenlege 430 millió euró jövedelemkiáramlást mutat, ami hasonló az októberi 444 millióhoz, de 50 millió euróval kevesebb a novemberinél. Kiegyenlített a külföldi befektetők magyarországi működőtőke beruházásai alapján hazautalt profit mértéke: decemberben 610 millió euró volt a novemberi 614 millióhoz, és az októberi 625 millió euróhoz hasonló összeg. Az első három negyedévben 3,844 milliárd eurót tett ki az elsődleges jövedelmek kivonása Magyarországról.
Kapcsolódó cikkeink
Bank360: Rekord összegben adósodott el a lakosság, csúcsot döntött a lakáshitel és a személyi kölcsön is
Csúcsot döntöttek a bankok 2024-ben: lakáshitelből 1351 milliárd, személyi kölcsönből…
Tovább olvasom >K&H: kis pénzből nagy eredmény
Ki gondolná, hogy már havi néhány ezer forint félrerakásával is…
Tovább olvasom >Virág Barnabás: továbbra is fegyelmezett inflációellenes politika indokolt
A globális befektetői hangulatot a decemberi kamatdöntés óta nagyfokú bizonytalanság…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >