MNB: az üzemanyagárak emelkedése növelte az inflációt decemberben
Az üzemanyagárak emelkedése növelte döntően az átlagos fogyasztói árakat decemberben – mondta Várhegyi Judit, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint a fogyasztói árak a tavalyi év egészét tekintve 3,4 százalékkal emelkedtek, decemberben pedig 4,0 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál.
Az infláció novemberről decemberre történő, az üzemanyagárak emelkedése okozta növekedését az MNB legutóbbi előrejelzésében már valószínűsítette – emlékeztetett, megjegyezve, hogy a prognózis szerint az infláció rövidtávú emelkedését értékének fokozatosan, 3 százalékra való visszatérése követi majd.
Az infláció egész évben érdemi változékonyságot mutatott, tavasszal emelkedett, nyáron mérséklődött, de mindezekért legtöbbször az üzemanyagárak változása felelt – mutatott rá Várhegyi Judit.
A műsorban elhangzott, hogy az infláció decemberi 4 százalékos növekedése az üzemanyagárak növekedése mellett, a dohányáruk és a szeszesitalok árának növekedésével is magyarázható. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
K&H: kis pénzből nagy eredmény
Ki gondolná, hogy már havi néhány ezer forint félrerakásával is…
Tovább olvasom >Virág Barnabás: továbbra is fegyelmezett inflációellenes politika indokolt
A globális befektetői hangulatot a decemberi kamatdöntés óta nagyfokú bizonytalanság…
Tovább olvasom >A megatrendek ismerete segíthet a fenntartható növekedés elérésében
A 2020-as évtized a nagy gazdasági világrendszerek átalakulásának időszaka, amikor…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >