MNB: az első negyedévben is gazdagodtak a háztartások
A háztartások pénzügyi vagyona 514 milliárd forinttal nőtt az idei első negyedévben, ami a 2013 harmadik negyedévi 418 milliárd óta a legszerényebb összeg, de egy év alatt 5060 milliárddal gazdagodtak a háztartások – derül ki a pénzügyi számlák hétfőn megjelent előzetes adataiból.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján elérhető legfrissebb számok azt mutatják, hogy az első negyedévben 135 milliárd forint átértékelődési veszteséget szenvedtek el a háztartások alapvetően a tőzsdei részvényekben tartott vagyonuk 248 milliárd forintos, és a befektetési jegyeik 226 milliárd forintos leértékelődése miatt, míg a betétállomány 208 milliárd forinttal felértékelődött, és a nem tőzsdei részvényeken és más tulajdonosi részesedéseken 344 milliárd forint nyereséget könyvelhettek el.
Az éves vagyongyarapodás nagyobbik fele, 2589 milliárd forint az árfolyamnyereségből és más átértékelődésekből eredt, amiből a vállalatokban és vállalkozásokban szerzett tulajdonosi részesedések értéknövekedése 2233 milliárd forintot tesz ki.
Az első negyedévben 303 milliárd forintért vásároltak értékpapírt a háztartások, pontosabban 647 milliárd forintért vettek hosszúlejáratú állampapírt, és cserébe 339 milliárd forint értékű rövidlejáratútól váltak meg. A készpénzállomány 160 milliárd forinttal, a forintban elhelyezett bankbetéteké 124 milliárd forinttal nőtt.
A kötelezettségek között 188 milliárd forint friss fogyasztási és egyéb hitelt, valamint 60 milliárd forint ingatlanhitelt vettek fel.
Az első negyedév végén a háztartások nettó pénzügyi vagyona 50 980 milliárd forint volt a 61 396 milliárd forintos eszközállomány és a 10 416 milliárd forintos kötelezettség állomány egyenlegeként. A vagyon 40,8 százaléka, 25 178 milliárd forint vállalati tulajdonrészesedésekben, 26,2 százaléka, 16 105 milliárd forint készpénzben és bankbetétben, 13,6 százaléka, 8 369 milliárd forint állampapírban feküdt március végén. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
K&H: a nagy programok hajtják a zöldhiteleket
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a teljes zöld vállalati…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >MNB: lassú fordulat előtt a kereskedelmi ingatlanok piaca
A GDP várakozásoktól elmaradó növekedése még nem tudta érdemben támogatni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >