MNB: a háztartások megtakarítása elérte a GDP 4,2 százalékát a harmadik negyedévben
Az idei harmadik negyedévben a háztartások 931 milliárd forint megtakarítást halmoztak fel és 422 milliárd forint adósságot vállaltak, így 508 milliárd forinttal növelték nettó pénzügyi eszközeiket, ami a bruttó hazai termék (GDP) negyedéves értékének 4,2 százalékával egyezik meg.
A háztartások nem konszolidált pénzügyi eszközeinek állománya a harmadik negyedév, azaz szeptember végén 59 253 milliárd forintot, a GDP 129,8 százalékát tette ki, a kötelezettségek 9722 milliárd forintot értek el, ami a GDP 21,3 százalékának felel meg, nettó pénzügyi vagyonuk, így a GDP 108,5 százalékával egyenlő 49 532 forintot ért el – derül ki a pénzügyi számláknak a jegybank által hétfőn közzétett előzetes adataiból.
Az idei első három negyedévben 3905 milliárd forinttal, 8,6 százalékkal nőtt a háztartások nettó pénzügyi vagyona. Az év elejétől szeptember végéig 2327 milliárd forinttal nőtt a háztartások hosszú lejáratú állampapír állománya, igaz közben csaknem 700 milliárd forinttal kevesebb rövidlejáratút tartottak meg a portfóliójukban. A kilenchavi változásnak a nagyobbik fele esett a harmadik negyedévre, amikor az állampapírok állományát 1208 milliárd forinttal növelték a háztartások, a rövid papírokból 373 milliárd forintnyin adtak túl.
A háztartások pénzügyi eszközeinek legnagyobb állományát a vállalati üzletrészek képezik, amelyekben 25 275 milliárd forintnyi állománnyal rendelkeznek, és ez 551 milliárd forinttal nőtt a harmadik és 1844 milliárddal ez első három negyedévben.
A lakosság több mint ötezer milliárd forintot tart készpénzben, ebből 4719 milliárdot forintban, 332 milliárdot devizában, a hitelintézeteknél elhelyezett forintbetétek állománya viszont nem érte el a nyolcezer milliárd forintot szeptember végén.
A háztartások kötelezettségei között a hitelintézetektől felvett fogyasztási és egyéb hiteladósságok nőttek a harmadik negyedévben 393 milliárd forinttal és az első három negyedévben 477 milliárddal. Az ingatlanhitel-adósság a harmadik negyedévben 59 milliárd forinttal, az első három negyedévben 214 milliárd forinttal nőtt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
K&H: a nagy programok hajtják a zöldhiteleket
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a teljes zöld vállalati…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >MNB: lassú fordulat előtt a kereskedelmi ingatlanok piaca
A GDP várakozásoktól elmaradó növekedése még nem tudta érdemben támogatni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >