MLBKT: emelkedett a beszerzésimenedzser-index
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított februári értéke 55,7 pont volt a januári 54,7 pont után. Eszerint a válaszadók az előző hónaphoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be – közölte pénteken az MTI-vel a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
Tavaly a trend végig kedvező képet mutatott, és ez folytatódik 2019 elején is. Az ütem némileg erősödött, és közel áll a tavaly februárihoz. A 2019. februári index az ötödik legmagasabb februári érték 1995 óta.
A korábbi februárokkal összevetve az idei érték meghaladja a hosszú távú februári átlagot (52,6 pont), de nem éri el az elmúlt három év átlagát (56,7 pont).
A felmérésben vizsgált részindexek többsége nőtt januárhoz képest.
Az index összetevői közül a termelési mennyiség indexe nőtt januári értékéhez képest, és 50,0 pont felett maradva a termelt mennyiség emelkedését jelzi az előző hónappal összevetve, immár 42. alkalommal. A mostani érték átlag feletti, 1995 óta háromszor volt magasabb az index értéke februárban.
Az új rendelések indexe enyhén erősödött, és 50,0 pont felett maradva jelzi, hogy az új rendelések állománya ismét magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték átlag felettinek számít 1995 óta, eddig öt alkalommal mértek magasabb februári értékeket.
A beszerzési mennyiség indexe nőtt januári értékéhez képest, és 50,0 pont fölött maradva továbbra is a beszerzési mennyiség emelkedését jelzi. A mostani érték alulmúlja az elmúlt három év átlagát, de a 4. legmagasabb februári adat.
A beszerzési árak indexe magasabb lett, és 50,0 pont felett maradva további árnövekedést jelez. Ezzel a beszerzési árak nyolc hónap csökkenés után a szezonális kiigazítással 34 hónapja nőnek. A mostani ütem 1995 óta a 11. legnagyobb februári.
A késztermékkészletek szintje februárban magasabb lett az előző hónaphoz képest, de ennek üteme nem túl erős. A korábbi februári értékeket nézve az idei így is átlag felettinek mondható, és a hetedik legnagyobb 1995 óta.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent januárhoz képest, de továbbra is 50,0 pont fölött maradt. A szezonális kiigazítással 44. hónapja folyamatosan jelzi az import mennyiségének növekedését az előző hónaphoz képest. A másik külpiaci mutató, az exportindex értéke emelkedett az előző hónaphoz képest, és 50,0 pont fölött maradva jelzi az export mennyiségének enyhébb ütemű bővülését. Az elmúlt négy év 2014 december és 2015 július kivételével növekedést hozott – írja az MLBKT. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >Továbbra is a határon: májusban is lassult a feldolgozóipari növekedés
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) 2025 májusában épphogy a bővülési…
Tovább olvasom >Lassuló bővülés áprilisban: alacsonyabb fokozatba kapcsolt a feldolgozóipar
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) májusi üzleti…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordmélyre zuhant az innováció a spanyol FMCG-piacon
Spanyolországban 15 év alatt 48%-kal esett vissza az új termékek…
Tovább olvasom >Új visszaváltási rendszert vezetett be az Auchan Románia Bukarestben
Az Auchan Románia új, tömeges visszagyűjtésre alkalmas visszaváltó rendszert indított…
Tovább olvasom >Megvette a Danone a belga The Akkermansia Company-t
A Danone meg nem nevezett összegért vásárolta meg a bélflóra-egészség…
Tovább olvasom >