MKIK GVI: pesszimistábbak lettek a vállalkozások
A vállalkozások üzleti bizalma áprilisban csökkent a tavaly októberi szinthez képest: a konjunktúramutató +31 ponton állt az év negyedik hónapjában szemben a korábbi felmérés +38 pontjával – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által alapított Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) kedden.
A közleményben felidézték, hogy a felmérés 1998-as kezdete óta a legalacsonyabb értéket 2020 áprilisában mérték, amikor mínusz 25 pont volt a mutató.
A bizonytalansági mutató értéke áprilisban emelkedett tavaly októberhez képest, jelenleg 53 ponton áll, ami arra utal, hogy a magyar vállalkozások helyzetértékelése továbbra is polarizált – jegyezték meg.
A legkedvezőbb üzleti klímára a nagyvállalatok, a feldolgozóipari cégek, az exportáló vállalatok és a külföldi (rész)tulajdonban lévő cégek számítanak – jelezték.
A jelenlegi és a várható üzleti helyzetet egyaránt negatívabban ítélték meg a vállalkozások áprilisban az előző félévhez képest: a jelenlegi üzleti helyzet mutatója 6 ponttal +31 pontra romlott, a várható üzleti helyzeté pedig 15 ponttal +15 pontra esett vissza.
A gépberuházások várható volumene 2 pontos csökkenés mellett +4, míg az építési beruházásoké 4 pontos emelkedés mellett -13 ponton állt áprilisban.
A konjunktúramutató négy komponensből áll, amelyek a következő hat hónapra vetítik elő a cégek várakozásait: a várható üzleti helyzet, a megrendelések várható alakulása, a gépberuházások volumenének alakulása, az építési beruházások volumenének alakulása.
A intézet áprilisi vállalati konjunktúravizsgálata 2227 vállalkozás vezetőjének válaszain alapul; az adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott – olvasható a közleményben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A fogyasztók többsége szerint az AI növeli majd a pénzügyi csalások előfordulásának kockázatát
A pénzügyi visszaélések megelőzésére megoldásokat kínáló Abrigo új felmérése szerint…
Tovább olvasom >Átfogó kutatás a hazai sajtfogyasztásról
A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács célkitűzése, hogy több magyar…
Tovább olvasom >Már a hazai vállalatok nagy része használja az AI-t
A Magyar Termék augusztus elején 260 védjegyhasználó partnere körében készített…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >