MKIK GVI: lényegében a járvány előtti szinten a konjunktúramutató
Az áprilisi 28 pontról 38 pontra emelkedett az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) konjunktúramutatója, a felmérés 1998-as kezdete óta a legalacsonyabb értéket jelentő tavaly áprilisi -25 pontról másfél év alatt, októberre lényegében vissza emelkedett a koronavírus-járvány kitörését megelőző utolsó, 2019. októberi adatfelvétel során tapasztalt 40 pontos értékére – közölte az intézet az MTI-vel.
A konjunktúramutató értéke a kereskedelmi cégeknél a legmagasabb, 45 pont, a feldolgozóipari vállalatok körében 42 ponton, az építőipari cégeknél 40 ponton, míg az egyéb szolgáltatást nyújtó cégek körében 30 ponton áll. A legjelentősebb elmozdulás az előző félévhez képest a kereskedelmi cégeknél következett be, ahol 16 ponttal nőtt a mutató értéke áprilishoz viszonyítva. A szolgáltató cégek körében 10, az iparban 9, az építőiparban pedig 5 pontos emelkedés tapasztalható április óta.
A cégeket tulajdonszerkezete alapján vizsgálva a részben vagy teljesen külföldi tulajdonban lévő vállalkozások körében magasabb, 51 pont, a tisztán hazai tulajdonban lévő cégeknél 32 pont a mutató októberi értéke. Az előző félévhez viszonyítva a külföldi tulajdonban lévő cégek esetében 7 ponttal, a tisztán hazai tulajdonú vállalkozások körében pedig 10 ponttal nőtt a konjunktúramutató.
A cégek mérete szerint a konjunktúramutató értéke a 10 foglalkoztatottnál kisebb vállalatok körében 7 pont, a 10-49 közötti létszámkategóriában 31 pont, az 50-249 fős csoportban 43 pont, a legnagyobb, 250 főnél nagyobb létszámmal működő cégek esetében pedig 54 pont. A 50-249 fős cégek körében az elmúlt fél év során 4 ponttal csökkent, a legnagyobb vállalatok esetében viszont 18, a 10 fő alatti cégek körében 13, 10-49 fős kategóriában pedig 2 ponttal emelkedett a konjunktúramutató értéke áprilishoz képest.
Exporttevékenység szerint a nem exportáló cégek között alacsonyabb, 30 pont a konjunktúramutató értéke, mint a részben exportálóknál, ahol 44 pont, vagy a döntően exportálók esetében, ahol 50 pont. A nem exportáló cégek kategóriájában 14 ponttal, a döntően exportáló vállalkozások körében 7 ponttal, a részben exportáló vállalatok esetében pedig 6 ponttal emelkedett a mutató értéke az előző félévhez képest.
Az MKIK GVI októberben negyvennyolcadik alkalommal készítette el vállalati konjunktúravizsgálatát. Az adatfelvétel 2214 cég vezetőjének válaszain alapul, és október 1. és 31. között zajlott le, amikor a koronavírus-járvány első három hulláma folyamán bevezetett, lényegesebb járványügyi korlátozások már nem voltak érvényben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy Elek meghirdette a kamarai reneszánsz programját
Október 30-án tartott tisztújító küldöttgyűlésén a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara…
Tovább olvasom >MKIK: magyar aranyéremmel zárult az idei WorldSkills világverseny
Magyar aranyéremmel zárult az idei WorldSkills világverseny, amelyet szeptember 10-15.…
Tovább olvasom >„A vállalkozók nyitottsága leképezi az országét” – Parragh László a tradíciók mentén igazodna a változásokhoz
A folytonosságban, a hagyományok őrzésében és a világ változásaihoz való…
Tovább olvasom >További cikkeink
K&H: célba veszik a lakáspiacot a harmincasok
A középkorúak körében tízből majdnem négy ember – 37 százalék…
Tovább olvasom >K&H: ennyivel drágultak a lakások a leginkább érintettek szerint
A középkorú magyarok pesszimistábban látják a lakások árának alakulását 2024…
Tovább olvasom >Megújult a PTE szőlő- és boranalitikai vizsgálatok elvégzésére alkalmas laboratóriuma
Átadták a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete (PTE SZBKI)…
Tovább olvasom >