MKIK: enyhén visszaesett az üzleti bizalom tavaly a negyedik negyedévben
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) felmérése szerint a januári adatok alapján a 2018. negyedik negyedévi konjunktúramutató enyhén csökkent, az előző negyedévben elért 42 pontról 41 pontra mérséklődött.
Az MKIK GVI negyedéves vállalati konjunktúra-felmérésében 400 cégvezető – 300 kis- és középvállalkozás és 100 nagyvállalkozás – véleményét kérdezték meg 2019 januárjában üzleti helyzetükről és kilátásaikról.
Az MTI-hez szerdán eljutatott közlemény szerint a negyedéves konjunktúrakutatás kezdete, 2010 óta a 41 pont az eddigi második legmagasabb érték.
A negyedéves konjunktúramutató értéke az építőipari vállalkozásoknál a legmagasabb, 42 pont, a kereskedelmi, illetve a feldolgozóipari cégek körében egyaránt 41 pont, míg az egyéb gazdasági szolgáltatásokat nyújtó cégeknél 36 ponttal a legalacsonyabb. A harmadik negyedévhez képest az építőipari cégeknél 9 pontos csökkenés tapasztalható, míg a többi ágazatban októberhez viszonyítva nem történt változás.
A felmérésben megállapították, hogy a tisztán magyar tulajdonban lévő vállalatok körében 38 pont, a külföldi (rész)tulajdonú vállalkozásoknál pedig 49 pont a negyedéves konjunktúramutató értéke. Ugyanakkor megjegyezték, a 100 százalékban magyar tulajdonban lévő vállalkozásoknál az előző negyedévhez képest 3 ponttal csökkent a mutató értéke, a külföldi (rész)tulajdonú cégek körében 7 ponttal emelkedett.
Exporttevékenység szerint a negyedéves konjunktúramutató értéke a döntően exportáló vállalkozások körében a legmagasabb (56 pont), a részben exportálók esetében 37 ponton áll, míg a nem exportáló cégek körében 36 pont. Az előző negyedévhez képest a nem exportáló és a részben exportáló vállalatok körében egyaránt 4 ponttal csökkent a mutató értéke, a döntően exportáló cégek között viszont 12 ponttal emelkedett.
A kis- és középvállalkozások (kkv) körében az üzleti bizalom szintje az októberi csúcsot követően a júliusi szintre esett vissza: az októberi 41 pontról januárban 34 pontra csökkent. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Együttműködési megállapodást kötött az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ és az MKIK
Együttműködési megállapodást kötött az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK)…
Tovább olvasom >MKIK-alelnök: a gazdasági kihívásokból lehetőséget kell teremteni
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) feladata az, hogy a…
Tovább olvasom >A kkv-k mesterséges intelligencia használatáról egyeztetett Nagy Elek, MKIK elnök Palkovics László kormánybiztossal
Ma délelőtt Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK)…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új korszak a világgazdaságban? – Új kihívások hazánk előtt
2025 májusa a világgazdaságban a változások felgyorsulását hozta. A Közel-Keleten…
Tovább olvasom >Új ciklus, stabil működés, változatlan irány – bizalmat kapott az ÖRT vezetése
Az Önszabályozó Reklám Testület (ÖRT) közgyűlése megerősítette a szervezet közvetlen…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelem új alapokon
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) 2025. január 1-jén…
Tovább olvasom >