Mitől lesz egy reggeli igazán tápláló? – Tippek az egészséges napkezdéshez
A reggeli az egyik legfontosabb étkezés, amely kulcsszerepet játszik testünk és elménk megfelelő működésében. Az Emésztési Jóllét Program, amelyet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) és a Danone Magyarország indított, arra hívja fel a figyelmet, hogy a reggeli összetétele hogyan befolyásolja az energiaszintünket, az emésztésünket és az agyműködésünket. A program szakértői összegyűjtötték, miért érdemes kiemelt figyelmet fordítani a nap első étkezésére.
Miért fontos a reggeli?
A reggelizés elhagyása egyre elterjedtebb világszerte, és ez a tendencia Magyarországon is megfigyelhető, különösen a fiatalok körében. A statisztikák szerint a 7-14 éves gyermekek egyharmada, a 15-16 éves korosztályban pedig még ennél is nagyobb arányban hagyják ki a reggelit. Ez aggasztó, hiszen a fejlődő szervezet számára nélkülözhetetlen az energiát és tápanyagokat biztosító étkezés.
A reggeli kihagyása nemcsak az energiaszintre, hanem az egészségre is negatív hatással van. Növelheti az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, valamint hátrányosan befolyásolhatja a figyelmet, a memóriát és az iskolai, illetve munkahelyi teljesítményt.
Mit tegyünk az asztalra?
Az ideális reggeli a napi energiabevitel 20-25%-át fedezi, és több élelmiszercsoportot is tartalmaz. Íme néhány javaslat a szakértőktől:
- Teljes értékű gabonafélék: Teljes kiőrlésű kenyerek, péksütemények vagy gabonapelyhek biztosítják a szükséges energiát és élelmi rostokat.
- Fehérjék: Tejtermékek, például sajtok, joghurtok és kefir, valamint tojás vagy sovány húsok. Növényi étrend esetén diófélék, hüvelyesek és fehérjedús növényi italok is megfelelőek.
- Zöldségek és gyümölcsök: Magas vitamin- és rosttartalmuk miatt elengedhetetlenek egy tápláló reggelihez.
- Folyadékok: Elsősorban víz vagy ásványvíz, de a tea, 100%-os gyümölcslevek és tejtermékek is remek választások.
Hogyan támogathatjuk az emésztést?
Az emésztési jóllét érdekében fontos, hogy változatos és rostban gazdag ételeket fogyasszunk. A teljes kiőrlésű gabonák, a zöldségek és gyümölcsök mellett az olyan fermentált élelmiszerek, mint a probiotikus joghurtok, a kovászos kenyér és más savanyított tejtermékek, hozzájárulhatnak a bélrendszer egészségéhez. A zöldségek és gyümölcsök színes választékával pedig különböző vitaminok és antioxidánsok széles skáláját juttathatjuk a szervezetünkbe.
Gyakorlati tanácsok a kiegyensúlyozott reggelihez
Az Emésztési Jóllét Program célja, hogy gyakorlati segítséget nyújtson az egészségtudatos reggelizési szokások kialakításához. Az MDOSZ szakmai támogatásával egy kérdőívet is kidolgoztak, amely személyre szabott tanácsokat adhat. A kérdőív elérhető a www.emesztesijollet.hu weboldalon.
Fenntartható táplálkozás és egészségtudatosság
A program nemcsak az egészséges táplálkozási szokások kialakítására ösztönöz, hanem a fenntarthatóságra is hangsúlyt helyez. Ez a célkitűzés összhangban van a Danone hosszú távú stratégiájával, amely az egészségesebb és fenntarthatóbb táplálkozási gyakorlatokat kívánja előmozdítani.
Kapcsolódó cikkeink
Túlsúly, alultápláltság, tanulságok: Lezárult a GYERE® Online Program hatásvizsgálata
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) sikeresen zárta hároméves GYERE®…
Tovább olvasom >Okosreggeli
Hosszabb távon az egészségtudatosság, a funkcionalitás, rövid távon az okos…
Tovább olvasom >Hazai superfoodokkal az egészségért és a fenntarthatóságért
A táplálkozásban is egyre több a távoli, egzotikus „superfood”, ám…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új korszak a világgazdaságban? – Új kihívások hazánk előtt
2025 májusa a világgazdaságban a változások felgyorsulását hozta. A Közel-Keleten…
Tovább olvasom >Így maradhat egészséges a haj és bőr a közeledő nyári kánikulában is
A hajformázás, festés és szárítás mind gyengíthetik a haj belső…
Tovább olvasom >Új ciklus, stabil működés, változatlan irány – bizalmat kapott az ÖRT vezetése
Az Önszabályozó Reklám Testület (ÖRT) közgyűlése megerősítette a szervezet közvetlen…
Tovább olvasom >