Mire számíthat a forint?
Egyelőre nem kell átírni a magyar kamatpályát, az alapkamat az év végére várhatóan 6,25 százalékra csökken, és még így is maradhat mozgástere a jegybanknak. A forint jövőre egy lépcsővel gyengébb tartományba kerülhet.
Bár a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi kamatdöntése előtt még nem volt biztos, hogy sor kerül a 25 bázispontos csökkentésre, végül erről döntöttek a magyar jegybankárok
„A korábban várt kamatpályát azonban nem kell átírni. Most úgy látjuk, hogy az augusztusra várt csökkentést hozta előre júliusra az MNB”
– mondta Németh Dávid, a K&H vezető elemzője a pénzintézet podcastjában. A szakember szerint az év végére 6,25 százalékra mérséklődhet a mostani 6,75 százalékos alapkamat.
Merre mehet a forint?
„A jegybank a csökkentés ellenére próbált azért óvatos maradni, és szigorú hangvételt mutatni. Jelezte, hogy nem szabad hátradőlni, még nem nyertük meg az infláció elleni csatát”
– tette hozzá a szakember. A K&H előrejelzését ismertetve azt mondta, az infláció a 4,5-5 százalék közé fölmehet, de még úgy is pozitív tartományban lehet a reálkamat, tehát marad mozgástere a jegybanknak.
A forint árfolyamának alakulásáról Németh Dávid azt mondta: „Az euró szempontjából nézve a 385 és 400 forint közötti tartományt tekintjük a fő sávnak. Inkább középtávon várunk euródrágulást, a jövő évben már sokkal inkább a 390-405-ös sávban gondolkodunk, mint fő kereskedési sáv, de az idei évben még azt gondolom, nincs szükség arra, hogy érdemi eltolódás legyen a sávban.”
Külföldi veszélyek és tervek
Természetesen mind a forint, mind a magyar alapkamat szempontjából lényeges, hogy milyen lépések várhatóak külföldön, azaz például mire készül az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed és az Európai Központi Bank.
A mostani kilátások alapján arra lehet számítani, hogy minden második kamatdöntésnél fognak kamatot csökkenteni ezek a jegybankok, és 25 bázispontos vágásokkal lépdelhetnek előre, elsősorban azért, mert egyik gazdaságban sem látszik úgy, hogy mély recesszióba fordulna át.
„Nem azt mondom, hogy nincs kockázat. Több olyan mutató van, ami amit érdemes figyelni, mivel könnyen átfordulhat a gazdasági trend arecesszió irányába. Az egyik ilyen az Egyesült Államokban például pont a munkanélküliséghez és a munkaerőpiachoz kapcsolódik: az, hogy az elmúlt 12 hónapban milyen ütemben emelkedik a munkanélküliség, egy olyan jelzőszám felé közelít, ami az elmúlt száz évben amikor bejelzett, akkor szinte mindig recesszió következett. Még nem vagyunk ott, de ha a következő két adat is romló munkaerőpiaci trendeket jelez előre, akkor ez már azt vetítheti előre, hogy jövőre akár recesszióba süllyedhet az amerikai gazdaság”
– emelte ki Németh Dávid.
Tehát vannak veszélyes jelek, de egyelőre viszonylag azért szép munkabérnövekedés van, kezd helyreállni a belső kereslet. Ezek azt sejtetik, hogy el lehet kerülni a recessziót, és nem kell hirtelen 50-100 bázispontokat vágni sem az Európai Központi Banknak, sem a Fednek, hanem ez a folyamatos és trendszerű kiigazítási program vagy mérséklési program megvalósulhat a Fed részéről is. Ahol már nagyobb különbség lehet, az 2025 második fele, illetve 2026, hiszen az Európai Központi Bank hamar elérheti az egyensúlyi kamatszintet, míg a Fed jóval fölötte van. A jövő év második felében tehát már sokkal inkább szétnyílhat a két jegybanknak a monetáris politikája.
Kapcsolódó cikkeink
Olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára
Egy év alatt 7 százalékkal drágultak a gyermekek által gyakran…
Tovább olvasom >Bonitásvizsgálattal jelentős pénzösszegeket takaríthatnak meg a cégek
A bonitásvizsgálat egy speciális pénzügyi elemzési folyamat, aminek keretén belül…
Tovább olvasom >Gazdasági fellendülés lassú ütemben várható – a DUIHK legfrissebb felmérése
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2024 őszi gazdasági…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >