Minőségellenőrző jegyet sürgetnek a feketebor ellen a hegyközségek
Több mint 130 ezer hektoliter bort importáltunk tavaly, a nagy részét Olaszországból. Ennél nagyobb gond azonban a feketeimport. A hegyközségek minőségellenőrző jegyet sürgetnek.
Sosem látott mértékben érkezik a külföldi bor az országba – számol be a Varga Pincészet közleménye alapján az Agromonitor. Tavaly a 130 ezer hektolitert is meghaladta a behozatalunk, melynek nagy része évek óta Olaszországból származik. Az olaszokkal akadnak is problémáink a borkereskedelem miatt: az ő adataik évek óta több magyar szállítmányról szólnak, mint amennyit mi a saját adataink szerint valóban behozunk. Tavaly például a KSH szerint 78,8 ezer hektoliter borunk származott az országból, míg az olasz szaksajtó azt állítja: 103,9 ezer hektoliter ottani bor került át Magyarországra. Az eltérések rendszerint az olasz adatokban jeleznek nagyobb számokat, de hiába sürgetett vizsgálatot 2007-ben a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT), a különbség okára nem derült fény.
A HNT egyébként nem is annyira az importtal, mint inkább a feketekereskedelemmel szemben támaszt aggályokat: állítják, hogy a külföldről behozott bor jó része illegális csatornákon érkezik. Horváth Csaba főtitkár szerint komoly gond, hogy ezzel kapcsolatban nincsenek ellenőrzési eredmények. A gyanús borok kiszűrésére a HNT egyébként nem támogatja a felmerült ötletet, a borzárjegy használatát. Ehelyett egy minőségellenőrző jegyet tartanának jó megoldásnak – elképzelésük szerint ezt a hegyközségek adnák ki, kezelnék és ellenőriznék. A probléma csak az, hogy valószínűleg ennek a jegynek is csak akkor volna értelme, ha tekintélye is lenne, márpedig azt megszerezni nagyon idő- és pénzigényes folyamat – írja a szabadfold.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >