Minőségellenőrző jegyet sürgetnek a feketebor ellen a hegyközségek
Több mint 130 ezer hektoliter bort importáltunk tavaly, a nagy részét Olaszországból. Ennél nagyobb gond azonban a feketeimport. A hegyközségek minőségellenőrző jegyet sürgetnek.
Sosem látott mértékben érkezik a külföldi bor az országba – számol be a Varga Pincészet közleménye alapján az Agromonitor. Tavaly a 130 ezer hektolitert is meghaladta a behozatalunk, melynek nagy része évek óta Olaszországból származik. Az olaszokkal akadnak is problémáink a borkereskedelem miatt: az ő adataik évek óta több magyar szállítmányról szólnak, mint amennyit mi a saját adataink szerint valóban behozunk. Tavaly például a KSH szerint 78,8 ezer hektoliter borunk származott az országból, míg az olasz szaksajtó azt állítja: 103,9 ezer hektoliter ottani bor került át Magyarországra. Az eltérések rendszerint az olasz adatokban jeleznek nagyobb számokat, de hiába sürgetett vizsgálatot 2007-ben a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT), a különbség okára nem derült fény.
A HNT egyébként nem is annyira az importtal, mint inkább a feketekereskedelemmel szemben támaszt aggályokat: állítják, hogy a külföldről behozott bor jó része illegális csatornákon érkezik. Horváth Csaba főtitkár szerint komoly gond, hogy ezzel kapcsolatban nincsenek ellenőrzési eredmények. A gyanús borok kiszűrésére a HNT egyébként nem támogatja a felmerült ötletet, a borzárjegy használatát. Ehelyett egy minőségellenőrző jegyet tartanának jó megoldásnak – elképzelésük szerint ezt a hegyközségek adnák ki, kezelnék és ellenőriznék. A probléma csak az, hogy valószínűleg ennek a jegynek is csak akkor volna értelme, ha tekintélye is lenne, márpedig azt megszerezni nagyon idő- és pénzigényes folyamat – írja a szabadfold.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >