Magazin: mindenre van megoldás – Okostelefon-alkalmazások éttermeknek

Szerző: trademagazin Dátum: 2012. 06. 06. 12:37

Az étteremláncok után már a független éttermek is egymás után kínálnak olyan okostelefon-alkalmazásokat, amelyekkel támogatják, segítik meglévő és potenciális vendégeiket döntéseikben, építik velük a kapcsolatot. A „vérkeringésbe” egyre inkább bekapcsolódnak a borértékesítők is.

A világ minden részén milliók zsebében csörög már okostelefon, amelynek előnyeit külföldön a vendéglátó-vállalkozások igyekeznek maximálisan kihasználni. A mobil applikációk kis túlzással mindenre nyújtanak használható megoldást, közülük az egyszerűbbeket mind olcsóbban hasznosíthatják a kis reklámbüdzsével dolgozó éttermek is. Sok esetben az applikációk fejlesztői töltik be a közvetítőszerepet az üzletek és vendégeik között.

Asztaltőzsde

Aki látott már amerikai filmeket, annak nemigen kell mondani, hogy a nagyvárosok jobb éttermeibe nem egyszerű bejutni, főleg különleges napokon – erre építenek a TableXchange fejlesztői is. Mivel szerintük egy jó étteremben egy jó időpontra szóló asztalfoglalásnak piaci értéke van, akkor miért ne lehetne azt valóban pénzre váltani? Az először New Yorkban, majd Chicagóban is működő alkalmazás lehetővé teszi, hogy segítségével valaki asztalfoglalást adjon el, vagy vásároljon, akárcsak egy online tőzsdén.

A rendszer működése egyszerű: valakinek van egy foglalása, de valamiért nem tud elmenni akkor és oda vacsorázni. Az illető ezért (vagy spekulatív célból) feltölti a TableXchange rendszerére és megjelöli az árat, hogy mennyiért lenne hajlandó a foglalását eladni. Aki a foglalást leüti, megkapja az adatokat, hogy kinek a nevére szól az asztal. Innentől akár fel is hívhatja az éttermet, hogy a foglalásról érdeklődjön, de egyszerűen csak meg is jelenhet ott a megadott időben.

A fizetés teljesen elektronikus és biztonságos, a PayPal rendszernek köszönhetően. A foglalások árai egyébként 15-75 dollár között szóródnak. Az alkalmazásnak köszönhetően a vendég akár az utolsó pillanatban is képes az olyan népszerű éttermekbe helyet kapni, ahova máskülönben esélytelen bejutnia.

Borban utaznak

A leghasznosabb applikációk már a bor területén is megtalálhatóak mind az Iphone App store-jában, mind az Android Marketen.

Közülük azoknak, akik már „felsőfokú” borfogyasztók, esetleg gyűjtik is a borokat, elsősorban a 4 dollárért letölthető Cor.kz többfunkciós programot ajánljuk. A többek között több mint 2 millió borkritikát és 1,1 millió bor különféle adatait tartalmazó honlap, a CellarTracker.com felhasználói a weboldalon használt azonosítójukkal léphetnek be a programba, hogy elérjék ezt a hatalmas adatbázist. A bor neve vagy a borvidék alapján lehet keresni a rendszerben, a Cor.kz pedig megjeleníti az adott bornak a CellarTracker közösségtől kapott átlagosztályzatát és a kapcsolódó kommentárokat.

A rendszer orientációképpen megjeleníti a Wine-Searcher.com internetes kereskedőoldal árait is. És ha valaki az üzlet polca előtt állva válik döntésképtelenné, az alkalmazás segítségével csak leolvassa a palack vonalkódját, és már látja is a hozzászólók véleményét.

A Daily Grape alkalmazást a borászszakma által jól ismert Gary Vaynerchuk jegyzi, aki gyakran elemez borokat, és ehhez videót is társít. A szakértő videójában megkóstolja a bort, elmondja a fellelhető zamatokat, ételt ajánl hozzá, és 10-es skálán ad egy osztályzatot. Egy emberről lévén szó, a Daily Grape adatbázisa véges, de követői maguk is hozzáfűzik véleményüket a szakértőéhez, sőt bort is ajánlhatnak kóstolásra. Egy-egy elfogadott szakértő, akár borvidéki marketingmunka részeként, nálunk is értékelhetné környezetének italait.

Emellett számos ingyenes alkalmazás is jól használható segítség lehet a borok kiválasztásában, ételpárosításban; ilyen például a Wine Spectator által készített VintageChart+, amely a különböző évjáratokról ad egyenes és megbízható értékelést az Iphone-tulajdonosoknak. Az androidos telefonok tulajdonosai ugyanezeket az információkat a Vino Mobile Wine Vintages alkalmazás segítségével kaphatják meg. Mindkét program felülete könnyen és gyorsan kezelhető. A Hello Vino és a Wine Picks alkalmazások egyelőre szintén csak Iphone-on futnak, mindkettővel a tervezett menühöz lehet jól passzoló borokat választani.

Kapcsolódó cikkeink