Milliókat spórolhatnak a földtulajdonosok a magyar vízügyi fejlesztéssel
Komplex vízügyi menedzserszoftvert fejlesztett ki a magyar Fatimex Technologies. A hatékony vízgazdálkodást elősegítő rendszer először összegyűjti és adatbázisba foglalja a hazai öntözőcsatornákban elhelyezett vezeték nélküli érzékelők által mért adatokat. Utána az elérhető adatok és a kifejlesztett számítási módszerek alapján vízszállítási és öntözési menetrendet készít, illetve könnyen elérhető formában, mobil applikáción és weboldalon, közzéteszi az öntözéssel kapcsolatos információkat a gazdálkodók számára.
A hazai mezőgazdasági területek jelentős része olyan helyekre esik, amelyeket egyrészt belvizek veszélyeztetik, másrészt a csapadék egyenetlen eloszlása miatt az év egy részében öntözésre szorulnak. Ezeknek a problémáknak a kezelésére a vízügyi szervezetek csatornarendszereket építettek ki, amelyek belvíz során képesek a felesleges víz gyors elszállítására, szárazság vagy aszály esetén pedig a megfelelő mennyiségű öntözővizet biztosítják a gazdálkodóknak.
.
Ugyanakkor a hazai mezőgazdaságban viszonylag alacsony az öntözött földek aránya, viszont az egyre intenzívebb gazdálkodás előtérbe helyezésével ezen a téren jelentős növekedés várható a jövőben. A megfelelő öntöző vizes gazdálkodáshoz két dolog szükséges: a meglévő állapotot bemutató pontos adatokra, valamint a megfelelő előrejelzések elkészítésére, amelyek megalapozzák a víz mozgatásával kapcsolatos döntéseket.
A Fatimex Technologies hazai, valamint európai uniós forrásból megvalósult komplex rendszere három fő részből áll össze: egy új üzleti modellből, egy vezetéknélküli érzékelőkön alapuló adatgyűjtő rendszerből, valamint az adatbányászaton alapuló műszaki intelligenciából.
A rendszer használat során a vízügyi társaságok az üzleti modell segítségével az öntözővizet a valós költségek alapján hatékonyan elosztva tudják biztosítani a mezőgazdasági gazdálkodók számára, miközben takarékosságra és előretervezésre ösztönzik őket. Az ellenőrzött adatgyűjtő rendszer bármilyen szükséges típusú mérési igényhez alkalmazkodik. A műszaki intelligencia pedig képes arra, hogy az édesvízi csatornákon mozgatandó vízmennyiséget annak veszteségeivel együtt kiszámolja. A technológia alkalmas arra is, hogy a központból, akár emberi beavatkozás nélkül is irányítsa az eddig kézzel, a helyszínen ki-bekapcsolt vízügyi berendezéseket (szivattyúk, gátak).
Kapcsolódó cikkeink
Megjelentek az öntözésfejlesztési pályázati felhívások
Az öntözésfejlesztés a magyar mezőgazdaság versenyképessége erősítésének egyik alapvető feltétele.…
Tovább olvasom >Jelentősen növekedett a műtrágyák iránti kereslet
2024 VII–IX. hónapjaiban az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott…
Tovább olvasom >Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >Szkeptikusak a fogyasztók a vállalatok fenntarthatóságával kapcsolatban
2022 óta folyamatosan növekszik a vállalatok fenntarthatóság terén mutatott érettsége.…
Tovább olvasom >Masszívan lassult a belkereskedelem
Ma reggel kiskereskedelmi forgalmi adatokat tett közzé a Központi Statisztikai…
Tovább olvasom >