Milliárdokba kerül az adómentesség – kibírja a költségvetés?
A két- és háromgyermekes édesanyák számára kiterjesztett SZJA-mentesség rövid távon segítheti a családokat, hosszabb távon azonban komoly egyensúlyi kockázatokat rejt a magyar költségvetés számára – derül ki a GKI friss elemzéséből.
A 2025-ös költségvetési év még el sem kezdődött, de már most látszik, hogy az édesanyák adókedvezménye komoly lyukat üthet az államháztartásban. A GKI Gazdaságkutató szerint a két- és háromgyermekes édesanyáknak járó SZJA-mentesség és a megduplázott családi adókedvezmények már 2026-ban 655 milliárd forinttal rövidítik meg a költségvetési bevételeket. Ráadásul ez az összeg évről évre nőni fog: 2029-re a hatás már az 1000 milliárd forintot is elérheti, hacsak nem történik jelentős gazdasági élénkülés.
A program fokozatosan lép életbe. A kétgyermekes édesanyák életkor szerint négy hullámban kapják meg az SZJA-mentességet, miközben az adókedvezményük is megduplázódik havi 40 ezer forintra. A háromgyermekes édesanyák számára már 2024. október 1-től kortól függetlenül jár az adómentesség és az emelt összegű adókedvezmény. A támogatások részben növelik ugyan a fogyasztást – ezzel ÁFA-bevételt generálva –, de ez messze nem kompenzálja az adókiesést.
A GKI előrejelzése szerint a program 2026-ra önmagában 15%-kal növelheti meg az akkorra várt költségvetési hiányt. Az állami előrejelzések 3,6%-os deficittel számolnak, miközben az EU 4,1%-ot prognosztizál. A költségvetési egyensúly biztosítása érdekében a kormánynak vagy kiadásokat kellene csökkentenie, vagy új bevételi forrásokat keresnie – ehhez képest az adócsökkentési program éppen az ellenkező irányba mutat.
Társadalmi szempontból a program igazságossága is vitatott. A kedvezmények a gyermeket nevelő édesanyákra fókuszálnak, de az egyedülálló apák nem részesülnek hasonló támogatásban, még ha ugyanazt a szülői szerepet töltik is be. Kérdéses az is, hogy a többlettámogatás valóban ösztönzi-e a gyermekvállalást, vagy inkább a meglévő jövedelemkülönbségeket erősíti.
A GKI elemzése kiemeli: bár az adómentesség rövid távon javíthatja a családok pénzügyi helyzetét és élénkítheti a fogyasztást, hosszabb távon a költségvetési fenntarthatóságot veszélyezteti. A szakértők szerint a kedvezmények fenntartásához csak akkor lesz elegendő forrás, ha a magyar gazdaság érdemben növekszik – ennek esélyeit azonban ma sok bizonytalanság övezi.
Kapcsolódó cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Áprilisban enyhén nőtt a GKI konjunktúra indexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >Föld napja: Felemás a magyar lakosság klímatudatossága
Április 22-e a Föld napja, így kifejezetten aktuális kérdés a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Halasztás jött, felkészülés maradt: így készülnek a magyar vállalatok az ESG-kötelezettségekre az Omnibus fényében
A fenntarthatósági kötelezettségek teljesítésének elhalasztása lehetőséget teremt a cégek számára…
Tovább olvasom >Csendes átrendeződés a vállalkozói térképen – áprilisban tovább csökkent a társas cégek száma
2025 áprilisában tovább folytatódott a hazai vállalkozói szektor lassú átrendeződése.…
Tovább olvasom >290 millió forint a hétvégi adománygyűjtésen
244 tonna élelmiszeradományt adtak össze a vásárlók pénteken és szombaton…
Tovább olvasom >