Milliárdokba kerül az adómentesség – kibírja a költségvetés?
A két- és háromgyermekes édesanyák számára kiterjesztett SZJA-mentesség rövid távon segítheti a családokat, hosszabb távon azonban komoly egyensúlyi kockázatokat rejt a magyar költségvetés számára – derül ki a GKI friss elemzéséből.
A 2025-ös költségvetési év még el sem kezdődött, de már most látszik, hogy az édesanyák adókedvezménye komoly lyukat üthet az államháztartásban. A GKI Gazdaságkutató szerint a két- és háromgyermekes édesanyáknak járó SZJA-mentesség és a megduplázott családi adókedvezmények már 2026-ban 655 milliárd forinttal rövidítik meg a költségvetési bevételeket. Ráadásul ez az összeg évről évre nőni fog: 2029-re a hatás már az 1000 milliárd forintot is elérheti, hacsak nem történik jelentős gazdasági élénkülés.
A program fokozatosan lép életbe. A kétgyermekes édesanyák életkor szerint négy hullámban kapják meg az SZJA-mentességet, miközben az adókedvezményük is megduplázódik havi 40 ezer forintra. A háromgyermekes édesanyák számára már 2024. október 1-től kortól függetlenül jár az adómentesség és az emelt összegű adókedvezmény. A támogatások részben növelik ugyan a fogyasztást – ezzel ÁFA-bevételt generálva –, de ez messze nem kompenzálja az adókiesést.
A GKI előrejelzése szerint a program 2026-ra önmagában 15%-kal növelheti meg az akkorra várt költségvetési hiányt. Az állami előrejelzések 3,6%-os deficittel számolnak, miközben az EU 4,1%-ot prognosztizál. A költségvetési egyensúly biztosítása érdekében a kormánynak vagy kiadásokat kellene csökkentenie, vagy új bevételi forrásokat keresnie – ehhez képest az adócsökkentési program éppen az ellenkező irányba mutat.
Társadalmi szempontból a program igazságossága is vitatott. A kedvezmények a gyermeket nevelő édesanyákra fókuszálnak, de az egyedülálló apák nem részesülnek hasonló támogatásban, még ha ugyanazt a szülői szerepet töltik is be. Kérdéses az is, hogy a többlettámogatás valóban ösztönzi-e a gyermekvállalást, vagy inkább a meglévő jövedelemkülönbségeket erősíti.
A GKI elemzése kiemeli: bár az adómentesség rövid távon javíthatja a családok pénzügyi helyzetét és élénkítheti a fogyasztást, hosszabb távon a költségvetési fenntarthatóságot veszélyezteti. A szakértők szerint a kedvezmények fenntartásához csak akkor lesz elegendő forrás, ha a magyar gazdaság érdemben növekszik – ennek esélyeit azonban ma sok bizonytalanság övezi.
Kapcsolódó cikkeink
GKI: Idén érezhetően csökkentek a cégek áremelési szándékai, de a költségoldali nyomás továbbra is jelen van
2025 eddig eltelt részében a magyarországi üzleti szektor több ágazatában…
Tovább olvasom >Magas szintű, de csökkenő foglalkoztatás és sok területen munkaerőhiány jellemzi a hazai munkaerőpiacot
2025 első hónapjaiban a foglalkoztatottak száma megközelítette a 4,7 millió…
Tovább olvasom >NAV: hatszázezer forintos éves bevételig adómentes lehet a saját termelésű gyümölcs árusítása
Hatszázezer forintos éves bevételig adómentes lehet a saját termelésű zöldség-,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Újra jön a Strandok Éjszakája
Idén tizenhatodik alkalommal rendezik meg a Magyar Fürdőszövetség kezdeményezésére a…
Tovább olvasom >Lassan elfogynak a sarki kisboltok: 22 ezer bolt tűnt el négy év alatt
2024 végére több mint 5200 kiskereskedelmi üzlet szűnt meg Magyarországon…
Tovább olvasom >A gyártástól az üzletekig az SAP megoldására fűzi fel ékszereit a Pandora
A technológia által kínált legjobb lehetőségeket szeretné használni üzlete fellendítésére…
Tovább olvasom >