Mibe érdemes fektetni?

Szerző: trademagazin Dátum: 2016. 11. 24. 10:18

Szeptemberben a fejlett piacokon alig történt érdemleges változás, nagyrészt minden oldalazott. A Deutsche Bankra azonban komoly nyomás nehezedett szeptember közepén, mert az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma jogsértő ügyletek miatt 14 milliárd dollár büntetést helyezett kilátásba. Ezt a nyomást csak fokozta Merkel kancellár, aki szerint a német állam nem fog mentőövet dobni a banknak.

A piac sok fontos eseménnyel szembesül majd az utolsó negyedévben: a következő OPEC-találkozó november végén, az olasz népszavazás az alkotmányos reformról, a novemberi USA-elnökválasztás, a folyamatos FED-tevékenységek is a pénzügyi naptár részei.

Ilyen gazdasági környezetben különösen érdekes a kérdés: mibe érdemes fektetni?

Tisztán látszó törekvés, hogy a jegybankok a kamatok alacsonyan tartásával és az infláció fellendítésével próbálják felpörgetni a gazdaságot, de ez csak látszólagos eredményekhez vezetett eddig. Olyan szabályozói környezet alakult ki, amely nemcsak a vagyoni különbségeket, hanem az eladósodás mértékét is jelentősen növelte az elmúlt évtizedekben. Amíg az adósságok ilyen magasak, jelentős kamatemelés nem tud bekövetkezni, és jelentős jövedelemátcsoportosítással képzelhető csak el az adósság leépítése, mégpedig a gazdagoktól a szegények felé.

Ezért új jelenség, hogy a jegybankok a kormányokkal összefogva inflációt akarnak generálni, az infláció korszaka ezért vissza fog térni, és ez az adósság leépítésében is segíthet a kormányoknak, nem úgy a befektetőknek. Ez esetben ugyanis a nominális befektetések vagyonvesztéssel fenyegetnek.

Ebből kifolyólag reálhozamok elérésére reáleszközökbe történő befektetéssel lesz lehetőség a jövőben, tehát például, ha egy államkötvényt kamata alacsonyabb az inflációnál, akkor a piac kerülni fogja azt. Helyette például érdemes a portfóliókba beépíteni a fizikai nemesfémeket, mondjuk az aranyat, mely ilyen esetekben felértékelődésen mehet keresztül.

Itthoni hír, hogy az évek óta várva várt felminősítés megtörtént, ami erősödéshez segítette a forintot illetve a BUX-ot. Lapzártánkra ugyanakkor újra a 309-es szint fölé gyengült a forint, látható, hogy a korábban az általunk leírtaknak megfelelően is az MNB beavatkozik a gyengébb árfolyam érdekében. Így várjuk az év végét 2016-ban.

Kapcsolódó cikkeink