Mi lesz a forint árfolyamával? Interjú Király Júlia közgazdásszal, az MNB volt alelnökével.
Király Júlia jobban szeret tanítani, mint gazdaságpolitikával foglalkozni, szenvedélye az irodalom és a színház, és ez visszaköszön a számok világában is.
Vajon miért alakul így a forint árfolyama? Mit lehet megtanítani a jövő közgazdász generációinak? Hogyan alakul a magyar gazdaság és monetáris politika? Miért fontos a színház egy pénzügyi szakembernek? Többek között erről is szól a Future Talks podcast sorozat legújabb adása, amelyben Király Júliával, a Magyar Nemzeti Bank volt alelnökével, közgazdásszal beszélgetett Krizsó Szilvia.
Egy közgazdász, aki irodalmat tanít
Király Júlia egyébként elsődlegesen tanárnak tartja magát: „Voltak kísérleteim a gazdaságpolitikával, politikával, de ez a világ nem nekem való, én alapvetően tanárnak születtem. Tanár vagyok most már lassan ötvenedik éve, és ma is büszke vagyok erre. Apám is tanár volt, a nővérem is az, nekünk tényleg arról szól a jövő, hogy tanítványokat gyűjtünk. Mi az, amit a fiatalok tőlem tanulnak? Szerintem gondolkodásmódot, azt, hogy merjenek kérdezni. Az nagyon furcsa, hogy egy Amerikában szocializálódott diák és egy magyar között milyen különbségek vannak, ha bemész egy amerikai csoportba, a második percben valaki belekérdez, mert mernek kérdezni. Ezzel szemben egy magyar iskolában vagy egyetemen a diákok azt várják, hogy te mondd el, és nem mernek kérdezni. Szerintem az én kurzusaim arról szólnak, hogy merjenek kérdezni.”
A másik szemléletmód, amit Király Júlia átad az óráin az az, hogy ne fogadjanak el a diákok el semmit készen. Merjenek mindent megkérdőjelezni, akár elméleteket is, akár tételeket is, akár igen bölcsnek látszó, kimondott igazságokat is. „Most pont a Nobel-díj kapcsán beszélgettünk arról, hogy miért kapott idén ez a három ember közgazdasági Nobel-díjat, és hát oda jutottunk, hogy azért, mert rájöttek, hogy a bankok fontosak a gazdaságban.”
ITT IRATKOZZON FEL CSATORNÁNKRA!
Magyarországnak jobb lenne az eurozónához tartozni
A tanítványokkal persze foglalkoznak a pénzügyi témákkal is: az egyik kurzus a bankokról szól, a másik a monetáris politikáról, a harmadik pedig a válságokról. Például, most fontos kérdés, hogy miért volatilis a forint? Kevesen tudják, hogy az eurózónán kívül levő országok közé már nem tartozik se Horvátország, se Bulgária, merthogy mindkettőben hamarosan euró lesz. Tulajdonképpen a régiónkban a lengyelek, csehek, románok és mi használunk saját valutát, különböző sikerességgel. Király Júlia kifejtette: „A magyar forint nagyjából 30 százalékkal értékelődött le egy év alatt, míg például a cseh valuta sziklaszilárd. Ehhez három dolog kellett. Egyrészt, hogy Csehország gazdasága stabilabb, biztosabb, legalábbis a befektetők annak látják. A másik, hogy a cseh jegybank hiteles jegybank. A harmadik, hogy a cseh jegybanknak egy olyan jelentős devizatartaléka volt, amivel mindig sikeresen tudott közbeavatkozni. Ebből a három tényezőből Magyarországon sok minden hiányzik jelenleg, itt kevésbé független a monetáris politika. Szerintem Magyarországnak sokkal biztonságosabb, kényelmesebb lenne az eurózóna tagjának lenni.”
Az inflációt a dél-amerikaiak jobban kezelték
A magyarországi infláció a szakember szerint nem a Covid után és nem az orosz háborúval kezdődött. A magyarországi mostani inflációs ciklus 2016-ban vette kezdetét, amikor a kormány a Nemzeti Bankkal karöltve meghirdetett egy kamatcsökkentő, nagyon laza árfolyamot megengedő monetáris politikát és ezt egy támogató, abszolút laza költségvetési politikával ötvözte. A világban sem sokkal jobb a helyzet. Király Júlia szerint tény, hogy volt egy hosszú, 10 éves inflációmentes periódus a globális pénzügyi válságot követően. Ekkor sokan úgy gondolták, hogy az infláció végleg eltűnt. Ma már nyilvánvaló, hogy ilyen mértékű likviditásbőség nem képes kizárólag csak a pénzpiacokon lecsapódni, a tőzsdei árak és az ingatlanárak növekedése nem tudja mind felszívni. Az inflációnak jelenleg nagyon sok összetevője van: az energiaárrobbanás, az élelmiszerárobbanás, erre jut rá az orosz agresszió, az általuk kiváltott háború, az általuk okozott szörnyűséges pusztítás nemcsak Ukrajnában, hanem a világgazdaság egészében. A világban jelenleg olyan tíz százalék körüli az átlagos infláció, de a dél-amerikaiak például sokkal jobban kezelték a válságot.
A színház mindig arról szól, hogy mit akarunk kezdeni az életünkkel
Király Júlia nagyon sok színházi előadás létrejöttét támogatja, erről így mesélt: „A legjelentősebb mecénás egyébként volt egyetemi csoporttársam, Polgár András. Tehát nélküle mai magyar független színház tényleg nem létezne. Azt hiszem, mind a kettőnket az vezet, és nem véletlen, hogy egyetemen csoporttársak voltunk, hogy a színház az a legélőbb művészet, ami a kreativitást szerintem a legnagyobb mértékben kihozza az emberből. Tehát a színház azért fontos, mert ha kijössz egy igazán jó produkcióról, akkor azonnal fölteszed magadnak a kérdést, hogy miről is szól az életed?”
Kapcsolódó cikkeink
Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Távolabb vagyunk az eurózóna tagságtól, mint 10 éve
Magyarország az Európai Unióba való belépésével kötelezettséget vállalt az euró…
Tovább olvasom >Hatszoros különbség a települések között – A 2023-as nettó keresetek alakulása településenként
A 2023. évi nettó keresetek települések szerinti alakulását vizsgálta meg…
Tovább olvasom >További cikkeink
Meggyőzéstechnika – A nap videója
Vannak nagy dumások, vannak másokat okosan befolyásoló, vagy éppen az…
Tovább olvasom >Az Aldi szalmonellával szennyezett hajdinalisztet hívott vissza a forgalomból
Az Aldi szalmonellával szennyezett Happy Harvest hajdinalisztet vonat ki a…
Tovább olvasom >