MFB: elhúzódó stagnálásra számítanak a hazai vállalkozások
A hazai vállalkozók elhúzódó stagnálásra számítanak, s az ehhez való alkalmazkodás, a kivárás, a túlélésre berendezkedés jelei olvashatók ki a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tavaszi felméréséből.
Az MFB-Indikátor változatlanul 50 pont alatti értéke jelzi, hogy a vállalatok mind a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét, mind a jövőbeni tendenciákat inkább kedvezőtlennek ítélik meg – olvasható a felmérés eredményeit ismertető közleményben a bank honlapján. Az indikátor értéke a 2012 tavaszi felméréskor 45,1 pontra csökkent a 2011 őszi 45,4 pontról.
A felmérés eredményei egybecsengenek a statisztikai adatokkal: az elmúlt félévben elsősorban a vállalatok működési feltételei, a makrogazdasági környezet romlott, és a külső piacok húzóereje gyengült.
A gyakorlatilag egy éve nem bővülő magyar gazdaság 2012 első negyedévi visszaesését az export növekedésének leállása mellett a csökkenő belső kereslet, a tovább zuhanó beruházások és mérséklődő fogyasztás okozta. A gazdasági szereplők várakozásai alapján a visszaesés a második negyedévben is folytatódik – áll a közleményben.
A felmérésben szereplő vállalatok a 2011 tavaszinál és őszinél is lassabb, 0,9 százalékos GDP növekedéssel és magasabb, 6,1 százalékos inflációval számolnak a következő 12 hónapban.
Az indikátor részindexei közül a beruházásé kismértékben javult ugyan a 2011 őszi felméréshez képest, azonban a 47,5 pontos érték egyelőre nem utal a beruházási aktivitás felpörgésére, inkább a kivárás jellemző a vállalatokra. A visszafogott fejlesztési aktivitás egyik fő indoka, hogy az MFB-Indikátor felmérés eddigi történetében még soha nem volt ilyen magas a kapacitásfelesleggel küzdő cégek aránya.
A finanszírozás index 49,8 pontos értéke szintén konszolidálódást mutat a fél évvel ezelőtt mért zuhanást követően, azonban a mérsékelten emelkedő forráskereslet, s a hitelfelvételi feltételek valamelyest javuló megítélése mellett a hazai vállalati szektor egyre markánsabb kettészakadása figyelhető meg: kezd kialakulni egy hitel nélküli működésre berendezkedő vállalati kör, miközben egy másik jelentős csoport egyre kilátástalanabb finanszírozási helyzetbe sodródik. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >