Mezőgazdasági államtitkár: a kormány mindent megtesz azért, hogy ukrán gabona ne kerülhessen többet Magyarországra
A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy Magyarországra még egyszer ukrán gabona ne kerülhessen: ne kerülhessen forgalomba, ne szennyezze a környezetünket és ne veszélyeztesse a fogyasztóknak, illetve az állattartók által tenyésztett jószágoknak az egészségét – jelentette ki az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságáért felelős államtitkára csütörtökön Karcagon.

(Fotó: Pixabay)
Hubai Imre, a Szatmári Kft., a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Szervezete és a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Gazdakörök Szövetsége Gabonatermesztési szimpóziumán és szakmai tanácskozásán arról beszélt, hogy az önellátás képességének fenntartása a jövő záloga és ennek rendelik alá az agrárpolitikát, a soron következő reformokat is. Feszítő kérdésnek nevezte, hogy mi lesz Európa piacaival, ha Ukrajna gyorsított eljárásban csatlakozik az Európai Unióhoz és ezáltal az agrártámogatások mértéke a töredékére zuhan vissza. Az elmúlt években képes volt az ukrán gabona tönkretenni a hazai gazdálkodók piacait – mondta. Hozzátette: 2022-ben történelmi aszály volt, nem termett meg az ország gabonaszükséglete, a kukoricaszükséglet és az Európai Unió szabadkereskedelmi megállapodása folytán a termékek Ukrajnából érkeztek be, ami torzulást okozott a gabonapiacon. Nagyon sokan azt várják, hogy újra lehetőséghez jutnak, és idén is behozhatják Európába azt a minőséget, „amit Ukrajna képes produkálni” – közölte, kiemelve: „nekünk ez nem érdekünk”, ahogyan az sem, hogy az agrártámogatásokat elvegyék a gazdálkodóktól vagy a Közös Agrárpolitika vívmányairól le kelljen mondaniuk. Szólt arról, hogy a gabonatermesztés még mindig egy kiszámítható ága a mezőgazdaságnak és talán legbiztosabban terem az őszi vetésű gabona, de például a tavaszi fagykár is károsította a gabonaféléket. Beszámolt arról, hogy mintegy tizenháromezer hektáron jeleztek a gazdálkodók május 31-ig tavaszi fagykárt – mondta.
Hubai Imre előadásában kitért arra is, hogy az agráriumot fenyegető veszélyekkel – legyen szó ellenőrizetlen import élelmiszerekről, alapanyagokról vagy tartós aszályról – csak összehangolt szakmai és kormányzati munkával lehet szembenézni
A vegetációs időben, de már azon túl is, éveken át elhúzódó tartós vízhiány egész Európa szerte, évről évre, egyre nagyobb károkat okoz az ökoszisztémáknak és a gazdaságnak egyaránt. Gerjeszti az élelmiszerár-inflációt és veszélyezteti a gazdák megélhetését, és az ökoszisztémák fennmaradását – közölte. Megemlítette, hogy Magyarország kormánya felkészült a kihívásokra, idén 4,7 milliárd forint plusz forrást fordítanak az Aszályvédelmi akcióterv végrehajtására. Ez lehetővé tette, hogy a vízügyi ágazat a szántóföldek szélein és az állami főműveken, minden rendelkezésre álló és feltölthető csatorna, tározó és holtág tárolókapacitásának maximális kihasználásával, további 150-200 millió köbméterrel több, friss folyóvizet juttasson a tájba. Mint mondta: most rendelkezésre áll a folyókban a vízkészlet és amíg a készletek megengedik, addig megtesznek mindent, hogy – akár ennek az akciótervnek a kiterjesztésével – a gazdálkodók háza sarkáig el tudják vinni a vizet. Hangsúlyozta: az agrártárca elkötelezetten támogatja a gazdák munkáját. Mindent megtesznek, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű felszíni víz álljon rendelkezésre már ebben az évben is, hogy tudjanak védekezni az aszály káros következményei ellen – fűzte hozzá.
A gabonatermesztés és az élelmiszeripar ma nemcsak gazdasági kérdés, hanem stratégiai, nemzetbiztonsági kérdés
Ezért különösen fontos, hogy a magyar agrárium kormányzat részéről is megerősített figyelmet kap és hogy azok a szereplők, akik „értik és ismerik a földet” részt vehessenek a jövőt érintő döntések kialakításában. Szatmári Zoltán, a rendezvény helyszínét biztosító Szatmári Kft. és a Kunsági Malom Kft. ügyvezetője, tulajdonosa elmondta: 1993 óta hat malommal őrölnek az Alföldön, tíz országba exportálnak, háromszázezer tonna az éves kapacitásuk. Bejelentette: a tervek szerint év végén egy bulgur üzemet adnak majd át.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Komplex támogatási program segíti a ragadós száj- és körömfájás sújtotta állattartó telepeket
Komplex támogatási program kidolgozásával segíti az Agrárminisztérium a ragadós száj-…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: csapadékra várnak a növények
Az elmúlt egy hét csapadékszegény időjárása nem tett jót a…
Tovább olvasom >Növényvédő szerek alkalmazhatósága a különböző kukorica kultúrákban
A növényvédő szerek kiválasztásakor kiemelt jelentőséggel bír, hogy az adott…
Tovább olvasom >További cikkeink
45 millió fontos beruházást indít a Müller brit tejüzemében
A német Theo Müller csoporthoz tartozó Müller 45 millió fontot…
Tovább olvasom >NewPrinces Group veszi meg a Carrefour olaszországi üzletei
Megállapodást kötött a Carrefour a NewPrinces Group-pal olaszországi tevékenységeinek értékesítéséről.…
Tovább olvasom >Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >