Mesterséges intelligencia minden szinten – új korszakot nyit a Bosch az innovációban
A budapesti AI Symposiumon bemutatott fejlesztések alapján a Bosch már nemcsak alkalmazza, hanem alakítja is a mesterséges intelligencia jövőjét. A vállalat célja: átlátható, emberközpontú és fenntartható MI-megoldások a gyártástól az önvezetésig.
A mesterséges intelligencia nem csupán egy újabb technológiai eszköz, hanem civilizációs fordulópont – hangzott el a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat által szervezett AI Symposiumon Budapesten. A Bosch szakértői az esemény kiemelt partnereként mutatták be, hogyan válik az MI a vállalatnál mindennapos, sőt nélkülözhetetlen fejlesztési és gyártási tényezővé.
Már nincs Bosch-termék MI nélkül
A Bosch célkitűzése szerint a mesterséges intelligencia az innováció következő évtizedének kulcsa lesz. Ennek jegyében ma már minden Bosch-termék vagy tartalmaz MI-komponenst, vagy annak segítségével fejlesztik vagy gyártják. Jelenleg világszerte több mint 5000 MI-szakértő dolgozik a cégnél, köztük 200-an Magyarországon. Az elmúlt öt évben több mint 1500 MI-hez kapcsolódó szabadalmat nyújtottak be, és több tízezer munkavállaló vett részt MI-képzéseken – hazánkban eddig több mint ezren.
„Mi a Boschnál már a jövőre készülünk” – fogalmazott Karaffy Zoltán, a Robert Bosch Kft. digitális transzformációért felelős igazgatója, aki keynote előadásában hangsúlyozta: a cél az, hogy ne csak kövessék, hanem alakítsák is a legmagasabb szintű iparági szabványokat.
Gondolkodó autók: a neuromorf számítástechnika forradalma
Az MI jövője különösen fontos a járműiparban. A Bosch fejlesztései között már szerepelnek úgynevezett neuromorf, az emberi agy működését modellező rendszerek, amelyek új szintre emelik a vezetéstámogató (ADAS) rendszerek teljesítményét. Ezek a megoldások gyorsabb, megbízhatóbb és energiahatékonyabb döntéshozatalt tesznek lehetővé valós időben, ami kulcsfontosságú a balesetek megelőzésében.
A járművek által használt több tucat érzékelő (radar, lidar, kamera stb.) adatait a neuromorf chipek az agyhoz hasonlóan dolgozzák fel, miközben jóval kevesebb energiát fogyasztanak, mint a hagyományos rendszerek.
Átlátható döntések az okosgyárakban
A Bosch nemcsak gyorsabb, hanem átláthatóbb mesterséges intelligenciát is épít. Az ún. „magyarázható MI” megközelítés lényege, hogy a rendszerek nem „fekete dobozként” működnek, hanem visszafejthetők, értelmezhetők, és képesek megindokolni döntéseiket.
Ez különösen fontos a félvezetőgyártás területén, ahol a korai hibafelismerés milliós értékű termékhibákat előzhet meg. Az ipari MI nemcsak kiszűri a hibás alkatrészeket, hanem visszajelzést is ad a hiba okáról – segítve ezzel a megelőzést és a gyártás optimalizálását.
MI sztárok a gyakorlatban: kicsomagoló robot és VANDA
A rendezvényen két konkrét fejlesztést is bemutattak. Az ELTE-vel közösen fejlesztett ipari kicsomagoló robot már működik a Bosch hatvani gyárában, ahol napi szinten érkező alkatrészek szortírozását és feldolgozását végzi automatizáltan, nagy hatékonysággal.
A VANDA névre keresztelt projekt pedig szintetikus adatok generálásával segíti az önvezető funkciók fejlesztését. Az MI olyan mesterségesen generált képi és szenzoradatokat használ, amelyek valós forgalmi szituációkat szimulálnak – így például éjszakai vezetést vagy veszélyhelyzeteket is lehet biztonságos környezetben tanítani.
Kapcsolódó cikkeink
KPMG: Egyszerre optimisták, aggódnak és izgatottak a magyarok, ha AI-ról van szó
A KPMG és a Melbourne-i Egyetem közös nemzetközi kutatása szerint…
Tovább olvasom >Trade marketing, az elengedhetetlen? – Szerelmem a trade marketing – idén is
A Trade Marketing Klub hagyományos, online konferenciája, a Szerelmem a…
Tovább olvasom >Kollár Csaba: „Humanista vagyok, de nagyon szeretem az AI-t” – Folytatódik a Trade magazin Business Podcastja
Kollár Csaba kibernetikus és jövőkutató szerint, akivel Krizsó Szilvia beszélgetett…
Tovább olvasom >További cikkeink
Május 19-től jön az új árrésstop a drogériákban – több ezer termék lehet érintett
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter bejelentése szerint május 19-én hatályba lép a…
Tovább olvasom >Imádják a nyereményjátékokat a magyar vevők egy friss kutatás szerint
Szinte minden magyar vásárló hajlandó többet költeni, ha ezzel nyerési…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság felsőfokon: országos terjeszkedéshez érkezett a Rossmannban a Respray újratöltő automata
Országos méretűvé nőtte ki magát a világ első spray termékeket…
Tovább olvasom >