Megugrott szomszédunkban a szója és a repce vetésterülete
Romániában az utóbbi öt évben folyamatosan nő az olajos növények vetésterülete, amely tavaly már elérte az összes szántóföldi terület egyharmadát. Különösen a szója és a repce területe ugrott meg: öt év alatt megduplázódtak. Ezzel együtt még mindig a napraforgó tenyészterülete a legnagyobb, az olajosokon belül 55 százalékos részarányban birtokolja a földet: több mint egymillió hektárt foglal el.
A 2018/19-es gazdasági évben az olajos magvúak további 6 százalékkal növelik területi kiterjedésüket Romániában, elsősorban a nagy repcevetési kedvnek köszönhetően. Idén ez a kultúra már 750 ezer hektáron (!) tenyészett az országban – ez hozzávetőleg a mi napraforgó-területünkkel egyezik meg. Az idei termés 1,65 millió tonnára rúgott, a rossz időjárási körülmények miatt 13 százalékkal maradt el a tavalyitól. A termésből 1,3 millió tonna repcemag kerülhet exportra. A román átlaghozam 2,2 tonnára tehető hektáronként, ami jóval elmarad a magyarországi 3 tonna körüli átlagtól.
A napraforgó tenyészterülete az utóbbi években már csak kissé emelkedett, elérve az 1,1 millió hektárt. Betakarítása már javában zajlik, az össztermés 2,4 millió tonnának ígérkezik a legutolsó becslések alapján (szintén gyengébb az előző évinél), amiből szűk másfél millió tonna külpiacokon találhat vevőre. Az átlaghozam ebben az esetben is 2,2 tonna, szintén jóval alatta marad a Magyarországon jellemző 2,8 tonna körüli átlagnak.
Meddig növelhető még a termőterület?
A szója a gáláns uniós támogatás ellenére továbbra is kiskultúra maradt Romániában. Az itteni 150 ezer hektár így is mintegy két és félszerese a magyarországi tenyészterületnek. A szójavetési kedv a szigorúbb uniós előírásoknak köszönhetően (vegyszerhasználati korlátozás) 12 százalékkal csökkent. A magyarországi területcsökkenés mértéke a 2017-es évhez viszonyítva eléri a 20 százalékot is. Az idei román szójatermés hektáronként 2 tonnás hozammal kalkulálva 300 ezer tonnának ígérkezik az előzetes becslések alapján – ez megfelel a Magyarországon várható átlaghozamnak. A termés kétharmadát, akárcsak mi, exportálják Németország, Ausztria és Olaszország irányába.
Keleti szomszédunkban a három olajos magvú kultúra mindent összevetve 10 százalékkal kevesebb alapanyagot szolgáltat idén a feldolgozóipar és a kereskedelem részére. A hozamok növekedése a szűk vetésforgó és az ehhez képest gyenge növényegészségügyi kontroll miatt nem várható. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Romániában drágulással indult az új év, de a miniszterelnök tetoválással is megerősítette, hogy az áfát nem emelik
Romániában befagyasztották a közalkalmazotti béreket, a nyugdíjakat és a családi…
Tovább olvasom >87 üzletet vásárolna meg az AuGust az Ahold Delhaizetől Romániában
A romániai AuGust kényelmi üzletlánc tárgyalásokat folytat az Ahold Delhaize-vel…
Tovább olvasom >Végéhez ért az idei betakarítás és a vetés
Befejeződtek az idei évben az őszi betakarítási és a vetési…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >