Megugrott Németország exportja
Jelentősen, két számjeggyel mérhető ütemben ugrott meg Németország exportja júniusban az előző hónaphoz képest, az import viszont a vártnál kevésbé emelkedett, így a kereskedelmi, illetve a folyó fizetési mérleg is a várakozásokat meghaladó többlettel zárt.
A német statisztikai hivatal (Destatis) pénteken közzétett előzetes adatai szerint júniusban szezonális és naptári hatással kiigazítva a kivitel értéke 94,5 milliárd eurót tett ki, 14,9 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az adatsor kezdetének rögzítése, 1990 augusztusa óta ez volt a legerősebb havi ütem. Elemzők arra számítottak, hogy az export 13,3 százalékkal lódul meg a májusi 8,9 százalékos emelkedés után.
A behozatal értéke 2010 augusztusa óta a legerősebb ütemmel, 7,0 százalékkal nőtt, 80,0 milliárd euróra kúszott fel. Elemzők 10,9 százalékos növekedést vártak a májusi 3,6 százalékos bővülés után.
A koronavírus-járvány robbanásszerű terjedése, illetve az annak akadályozását célzó szigorú intézkedések bevezetése előtti hónappal, februárral összevetve azonban az export értéke így is 16,0 százalékkal, az importé pedig 12,5 százalékkal volt kisebb.
Júniusban a kereskedelmi mérleg többlete 14,5 milliárd eurót tett ki, szemben az elemzők által várt 10,1 milliárd, illetve a májusban elért 7,5 milliárd euró szufficittel.
A kiigazítatlan adatok szerint ez év hatodik hónapjában Németország exportja 96,1 milliárd eurót, importja pedig 80,5 milliárd eurót tett ki. Tavaly júniushoz képest az export értéke 9,4 százalékkal, a behozatalé pedig 10,0 százalékkal csökkent.
A kereskedelmi mérleg 16,1 milliárd eurós többlettel zárt, míg egy évvel korábban 16,6 milliárd euró volt a szufficit.
A folyó fizetési mérleg egyenlege 22,4 milliárd eurós többletet mutatott júniusban az előző havi 7,0 milliárd euró után, meghaladva az elemzők által várt 14,2 milliárd eurót. Tavaly júniusban 19,5 milliárd eurót tett ki a többlet.
Szezonális és naptári hatással kiigazítva az idei első fél évben Németország exportja 576,8 milliárd euróra, importja pedig 499,4 milliárd euróra rúgott, ami 13,42 százalékkal, illetve 10,28 százalékkal kevesebb 2019 első hat hónapjához képest. A kereskedelmi mérleg többlete 29,38 százalékkal, 77,4 milliárd euróra, a folyó fizetési mérlegé pedig 11,73 százalékkal, 103,9 milliárd euróra mérséklődött.
Júniusban is a koronavírus-járvány határozta a külkereskedelem alakulását. A legnagyobb külkereskedelmi partner Kínába irányuló német export értéke éves összevetésben 15,4 százalékkal, 8,3 milliárd euróra emelkedett. A járvány által leginkább sújtott Egyesült Államokba irányuló kivitel értéke viszont 20,7 százalékkal, 7,3 milliárd euróra, Nagy-Britannia esetében pedig 15,7 százalékkal, 5,0 milliárd euróra csökkent. A kínai import értéke 20,2 százalékkal, 9,7 milliárd euróra nőtt, az amerikai viszont 17,4 százalékkal 4,4 milliárd euróra, a brit pedig 21,0 százalékkal, 2,4 milliárd euróra zuhant. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >A magyar gombatermesztés helyzete és kilátásai: innováció és fenntarthatóság az ágazatban
A magyar gombatermesztés az agrárgazdaság egyik különleges és kiemelkedő ágazata,…
Tovább olvasom >Németországban digitális együttműködésbe kezdett a Lidl és a Disney+
A Lidl Németországban digitális partnerségre lépett a Disney+-szal, amely november…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >Tovább mélyül a Zalando és az OpenAI együttműködése
A Zalando negyedéves árbevétele 3,6 %-kal 2,8 milliárd euróra nőtt. A…
Tovább olvasom >Érdemes a hazai szárnyasokat választani Márton-nap alkalmából
Idén sem hiányozhat a Márton napi asztalról a libapecsenye. A…
Tovább olvasom >