Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 11. 08. 12:10

Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális mutatója, miután jelentősen megdrágult a növényi olajok jegyzése – jelentette az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).

Az elmúlt másfél év legnagyobb emelkedését mérték, közben a globális gabonatermelés és -kereskedelem csökkenni látszik

FAO élelmiszerár indexe, ami a nemzetközi kereskedelemben fontos élelmiszer-alapanyagok havi árváltozását mutatja, októberi 127,4 pontos értékével 2%-os erősödést, illetve 5,5%-os éves drágulást mutatott. Mindezzel együtt is 20,5%-kal marad el a 2022. márciusi csúcsértéktől.

A növényi olajok árindexe 7,3%-kal lőtt ki októberben, kétéves rekordot döntve, mivel a termelést övező aggodalmak miatt nőttek a pálma-, szója-, napraforgó- és repceolaj árai.

Eközben a gabonafélék indexe 0,9%-kal emelkedett, a búza és kukorica exportárai által hajtva. A búzaárban éreztették hatásukat a kedvezőtlen időjárás az északi félteke főbb exportőrei között, az Oroszországban újra bevezetett nem hivatalos árminimum és a Fekete-tenger térségében erősödő ellentétek. A kukorica is drágult globálisan, részben az erős brazil belső kereslet és az alacsony folyami vízszint okozta szállítási nehézségek miatt. Ezzel szemben a rizsféléket magába foglaló alindex 5,6%-ot csökkent októberben, tükrözve az Indica típus alacsonyabb jegyzését, köszönhetően az exportőrök közti várhatóan éleződő versenynek miután India eltörölt bizonyos exportkorlátozásokat.

A cukorárindex 2,6%-kal zárt magasabban októberben az elhúzódó brazíliai szárazság generálta aggodalmak miatt a 2024–2025-ös termelési kilátások kapcsán. A nyersolaj drágulása szintén hozzájárult a cukor magasabb jegyzéséhez, mivel nagyobb arányban használtak cukornádat bioethanol előállítására. Azonban a brazil reál gyengülése az amerikai dollárhoz képest valamelyest fékezte az emelkedést.

A tejtermékek árindexe 1,9%-kal nőtt múlt hónapban, amivel 21,4%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintjét. A drágulás mögött leginkább a sajt és vaj nemzetközi áremelkedése állt, míg a tejpor jegyzése csökkent.

Szembe menve az általános trenddel, a húsfélék árindexe 0,3%-kal zsugorodott szeptember óta, főként a sertéshús árcsökkenése miatt, köszönhetően a megnövekedett termelésnek Nyugat-Európában a gyenge belső és nemzetközi kereslet közepette. A baromfihús ára is csökkent, míg a birkahúsé változatlan maradt. A marhahús ára azonban valamelyest nőtt az élénkülő globális kereslet közepette.

További részletek itt olvashatók.

Frissített 2024/25-ös előrejelzés a gabonafélékről

A FAO új Gabonakészletek és -igények gyorsjelentése szerint a globális gabonakibocsátás 2024-ben 0,4%-os éves csökkenés után 2848 millió tonnára várható, ami az eddig regisztrált második legnagyobb mennyiség.

A globális búzatermésben bővülés várható, miután Ázsiában növelték a termőterületeket és az időjárás is kedvező volt, ellensúlyozva a főbb európai termelőknél jelentkező kiesést. A szemestermények termelése a 2023-as rekordhoz képest csökken, főként a kedvezőtlen időjárás okozta termeléscsökkenés miatt a kukorica esetében. Eközben a rizs termelése 538,9 millió tonnával mennyiségi csúcsot dönthet.

A nemzetközi gabonakereskedelem mértéke elérheti a 485 millió tonnát, ami 3,9%-os zsugorodást jelent a 2023/24-es szezonhoz képest. Ezen belül a rizs globális kereskedelme bővülhet, míg a búzáé és a szemesterményeké csökkenhet.

Kapcsolódó cikkeink