Megszűnt az alkoholtermékek differenciált adómértéke
Megszűnt az alkoholtermékek differenciált adómértéke, csökkent a jövedéki biztosítékuk, kivetették rájuk a népegészségügyi termékadót, magánfőzésben pedig kevesebb pálinkát lehet előállítani, de a fröccsnek, mint új termékkategóriának az adómértéke 0 forint. Összességében drágulnak az alkoholtermékek.
Az alkoholtermékek jövedéki adómértéke 2015. január 1-jétől egységesen 333 385 forint az adóalapra számítva. Az adó alapja pedig továbbra is az alkoholtermék 100 térfogatszázalékos etilalkohol-tartalommal hektoliterben meghatározott, 20 °C-on mért mennyisége.
Év elején új jövedéki termékkategória is bevezetésre került, a „fröccs”. A fröccs szőlőbor és hozzáadott, ízesítés nélküli szénsavas víz 8,5 térfogatszázalékot meg nem haladó alkoholtartalmú, olyan kiszerelt keveréke, amelyben a szőlőbor aránya meghaladja az 50 százalékot. Ebben az esetben a fröccs adómértéke hektoliterenként 0 forint.
Könnyített jövedéki biztosíték
Az alkoholtermékek, a sör, a bor, a pezsgő és a köztes alkoholtermékek jövedéki biztosítéka mintegy 10 százalékkal, 22 millió forintról 20 millió forintra csökkent, miután március elején a Parlament elfogadta a törvénymódosítást.
Tavaly novemberben, az adótörvény elfogadásakor 22 millió forintról 150 millió forintra emelték a biztosíték mértékét, amit pár héttel később sávos rendszerre módosítottak a nettó árbevétel függvényében. Ezt a sávos rendszert előbb 2016. január 1-jével, majd idén március 1-jével akarták bevezetni.
Ám a Miniszterelnökség úgy vélte, hogy a jövedéki biztosíték nem haladhatja meg a 2014. januári mértéket. A végül márciusban elfogadott törvénymódosítási javaslat indoklásában kiemelték, hogy kisebb mennyiséggel kereskedő vállalkozók nem tudják kitermelni a nagyobb összegű biztosítékot, illetve az emelés nem segítené elő a gazdaság fehérítését. A törvénymódosítás azt is lehetővé teszi, hogy aki január elseje után emelt összegben nyújtott biztosítékot, az a törvény hatályba lépése után visszakapja a különbözetet.
NETA neked!
Az alkoholos termékekre is kivetették a népegészségügyi termékadót (NETA). A NETA 2011-es bevezetése óta 61 milliárd forint bevételt jelentett a költségvetésnek. A kormány várakozása szerint az adóból befolyt összeg idén meg fogja haladni a 25 milliárd forintot – ennek értéke tavaly mintegy 20 milliárd forint volt. Adómentességet csak a gyógyszernek vagy gyógyhatású készítménynek minősülő alkoholtermékek, valamint a gyümölcspárlatot és adalékanyagot nem tartalmazó, legalább 7 gyógynövény felhasználásával készült szeszes italok élveznek. Nem tartozik az adó hatálya alá a magánfőzés sem, de ezt a tevékenységet már csak gyümölcstermesztő végezheti, és évi 200 liter tiszta szesz helyett idén már csak 50 litert állíthat elő.
Hegedűs Krisztina, a DunaPro Brand Managere az új adónemre reagálva elmondta:
„A népegészségügyi termékadó jelentősen befolyásolja várakozásainkat az idei évre. Valamennyi, általunk forgalmazott termék esetén kénytelenek vagyunk beépíteni az adó mértékét átadói árainkba, ami a polci árak növekedésével jár. Az áremelkedés következtében egyrészt forgalom-visszaeséssel, másrészt a fogyasztói szokások átalakulásával számolunk, tekintettel a magyar társadalom árérzékenységére. Várható, hogy a fogyasztók azon termékek felé fordulnak majd, melyeket a NETA nem, vagy kevésbé érint, mivel azok fogyasztói ára nem, vagy kisebb arányban emelkedik.
Az általunk forgalmazott termékek mind világszerte ismert, magas minőségű prémiumtermékek, ezeknek továbbra is megvan a helyük és szerepük az alkoholtermékek piacán. Ettől függetlenül a verseny erősödésére számítunk, ezért olyan aktivitásokat tervezünk a jövőben, melyekkel egyrészt felhívjuk a figyelmet termékeinkre, másrészt pedig az általuk közvetített életérzést is erőteljesebben tudjuk hangsúlyozni.”
Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége az ágazat versenyképességét befolyásoló tényezők között sorolja fel a különadókat. Véleményük szerint valamennyi olyan adónem, amely nem létezik a hazánkkal versengő környező országokban, a hazai termelőágazatok versenyképességét rontja. A különadók további emelése és újabb büntetőadók kivetése beláthatatlan következményekkel járhat mind a nemzetgazdaságra, mind a magyar fogyasztókra nézve, az élelmiszeripart pedig a magyar könnyűipar sorsát idéző pályára állíthatja és felszámolásra ítélheti.
M. K.
Kapcsolódó cikkeink
Alkalmazkodás és megújulás
Az elmúlt időszak kihívásai arra kényszerítették a hazai nagykereskedelmi szektort,…
Tovább olvasom >Készlethiány és sztrájk miatt nőhet a banán, a csoki és az alkohol ára
A keleti és az Öböl-menti kikötőkben dolgozó part menti munkások…
Tovább olvasom >Alkoholfogyasztási szokások átalakulása: előretörnek az alkoholmentes italok és a prémium termékek
Az alkoholfogyasztás világszerte jelentős változáson megy keresztül, különösen a fiatalabb…
Tovább olvasom >További cikkeink
Érdemes a hazai szárnyasokat választani Márton-nap alkalmából
Idén sem hiányozhat a Márton napi asztalról a libapecsenye. A…
Tovább olvasom >Márton-nap előtt: drágulásra számíthatunk a liba és kacsa esetében?
November 11-én, Szent Márton napján a hagyomány szerint libát illik…
Tovább olvasom >Rendkívüli fogyasztóvédelmi ellenőrzést indítanak az ételfutár cégeknél
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium rendkívüli fogyasztóvédelmi vizsgálatot indít a…
Tovább olvasom >