Megszorítások jöhetnek az uniós agrártámogatásoknál
Megszorításokkal kell számolni az unió 2020-2027 közötti új Közös Agrárpolitikájában (KAP) Günther Oettinger uniós költségvetési biztos szerint. Miközben a brit kilépés bevételkiesést okoz, a közös védelmi politikára, a biztonságra és a migrációs problémákra többet kell költeni.
Négy fontos téma, a biztonság, a gazdasági fejlődés és versenyképesség, a szolidaritás és a fenntarthatóság köré épül az unió költségvetése – húzta alá Günther Oettinger a 2020 és 2027 közötti hétéves időszakra vonatkozó keretköltségvetés bizottsági megbeszélése után. Megfogalmazása szerint a tagállamoknak ennek megvalósíthatósága érdekében bizonyos megszorításokat el kell majd fogadniuk, amelyek főként a Közös Agrárpolitikát és a kohéziós pénzeket érintik.
Olyan új politikák többletfinanszírozására kell számítani, mint a közös védelmi politika, a biztonság és a migráció, amelyekre a jelenlegi hétéves periódusban kevesebb pénz jutott. A források megnyirbálása azonban a biztos szerint nem érheti el a 15 százalékot. Ugyanakkor az EU költségvetése továbbra is a gazdasági növekedésre, a munkahelyteremtésre és az innovációra kíván fókuszálni, miközben az elkövetkező évtized legfontosabb kihívásaival is foglalkozik majd. Ilyen a digitális forradalom, a globalizáció, az éghajlatváltozás, illetve a migráció, a védelem és a biztonság.
Günther Oettinger szerint Nagy-Britannia távozásával 12-14 milliárd euró éves bevétel esik ki az Európai Unió költségvetéséből, ezért az együttes tagországi bruttó nemzeti jövedelem (GNI) jelenlegi nagyjából 1 százalékos hozzájárulását a jövőben legalább 1,1 vagy 1,2 százalékra kell emelni . A kilépés miatti költségvetési hiányt ugyanis nem hitelek révén, hanem főként tagállami befizetésekből pótolnák, a maradékot pedig megszorításokból, illetve más programokra szánt pénzek átcsoportosításból és új adók – például műanyagadó – kivetésével fedeznék.
A magyar kormány nem ért egyet azzal, hogy a Magyarországnak jutó KAP-források csökkenjenek 2020-2027-ben. Kormányzati nyilatkozatok szerint az alapvető cél az, hogy legalább a jelenlegi agrártámogatottsági szintet meg lehessen őrizni az új uniós költségvetési ciklusban.
Az uniós bizottság májusban nyújtja be a következő hétéves költségvetési ciklusról szóló javaslatát. A beterjesztést számos egyeztetés előzi majd meg, amelyet nyilvános konzultációk egészítenek ki. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >Kulcsfontosságú a digitalizációban rejlő lehetőségek kiaknázása
Fontos, hogy az agráriumban minél többen kihasználják a digitális technológia…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >