Megszólalt a MOHU a visszaváltási limit kapcsán
A MOHU október 26-tól 5000 forintra mérsékelte az italcsomagolások visszaváltásánál egy tranzakció során elérhető összeghatárt, reagálva az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) kérésére. A döntést indokolva a vállalat közölte: a lépés célja a visszaélések visszaszorítása, ugyanis több esetben előfordult, hogy a nyomtatott utalványokkal üzletszerűen éltek vissza. A korábbi 9000 forintos limit módosítása így segíthet a boltoknak elkerülni, hogy nagytételes visszaváltások miatt csökkenjen a készpénzállományuk – írja a Pénzcentrum.
Az OKSZ főtitkára, Kozák Tamás szerint sok kereskedő számolt be arról, hogy az üzletszerűen visszaváltók nem vásárlásra fordítják az utalványokat, hanem készpénzre váltják, ami csökkenti a boltok bevételét, miközben növeli a készpénzfelhasználást. Az új szabályozás szerint így a visszaváltásra jogosító utalványok és az azonnali banki átutalás esetében is legfeljebb 5000 forintig érvényes a visszaváltási limit.
A MOHU közleménye szerint a korlátozás csak minimális számú felhasználót érint: az októberi adatok alapján mindössze az esetek 6 ezrelékében fordult elő, hogy egy visszaváltási tranzakció során 5000 forintot meghaladó értékben váltottak vissza csomagolást. Az átlagos visszaváltási mennyiség 19-20 palack körül mozog, míg az azonnali banki átutalást választók esetében 25, a jótékonysági felajánlásokat választóknál pedig mindössze 5 darab. Az új rendszer szerint, ha valaki a századik palackot helyezi el az automatában, akkor egy új tranzakció indításával folytathatja a visszaváltást.
A változtatás kapcsán Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára is elégedettségét fejezte ki, mivel így a REpontokban csökkenhet a sorok kialakulásának esélye, és az automaták nagyobb kapacitással, gördülékenyebben működhetnek. A módosítás valamennyi, országosan működő visszaváltó automatát érinti, függetlenül attól, hogy a felhasználó milyen visszatérítési módot választ.
Kapcsolódó cikkeink
Megérkezett az OKSZ kommentár a májusi kiskereskedelmi adathoz
A májusi kiskereskedelmi adatok újabb figyelmeztetést hordoznak: a kormányzat által…
Tovább olvasom >Árnyékban nehéz növekedni
Tavaly is folytatódott a polikrízisek kora, „a nemzetközi helyzet fokozódott”,…
Tovább olvasom >33 milliárd forint maradt a MOHU-nál a visszaváltatlan palackok után – de nem profitálhatnak belőle
A 2024-es év első felében közel 33 milliárd forint bevétele…
Tovább olvasom >További cikkeink
Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar
Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán,…
Tovább olvasom >A Lidl a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítványt támogatja
A Lidl Magyarország immár hat éve segíti a Heim Pál…
Tovább olvasom >Helyi gyártókkal lépne az uniós piacra a Temu
Egyre nagyobb hullámokat vet a Temu térnyerése Európában – most…
Tovább olvasom >