Megszavazta az EP a tisztességes tejfelvásárlási árakat segítő rendelkezést
Megszavazta az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén azt az új európai uniós szabályozást, amely javítja a tejtermelők alkupozícióját a tisztességesebb felvásárlási árak elérésének érdekében.
A rendszer célja, hogy előkészítse a nemzeti tejkvóták 2015-re tervezett kivezetését.
A rendelet egyebek között lehetővé teszi, hogy a termelők szervezetei a versenyjog megsértése nélkül tárgyaljanak magasabb felvásárlási árakról.
A témáról Strasbourgban kiadott közleményében Tabajdi Csaba (MSZP) kiemelte: „a termelőket a létminimum szélére sodró 2008-2009-es tejválság nem ismétlődhet meg”.
„Két évvel ezelőtt a magyar boltok polcain lévő dobozonként 109 forintos tejet 9 forintos áron, vagy ingyen szerezte be a kereskedelem a Tej Terméktanács adatai alapján. Vagyis a haszonból a gazdák semmit sem láttak” – tette hozzá.
Üdvözölte, hogy a parlament által kezdeményezett jelentés ösztönzi a gazdák termelői szövetkezetekbe tömörülését, ezzel javítva a kollektív tárgyalási pozíciójukat.
Szegedi Csanád (Jobbik) a vitában felszólalva úgy vélte, „az alapvető probléma abban rejlik, hogy a tejtermelők és a tejfeldolgozók nincsenek egyensúlyban egymással…, a tejfeldolgozók – ki kell mondani – kihasználják a tejtermelőket”. Szerinte az utóbbiak olyan árversenyt generálnak, „ami előbb-utóbb ahhoz fog vezetni, hogy még a tejet is Kínából fogjuk behozni, és a tejtermelők tönkre fognak menni Európában”. Úgy vélte, „csak az élelmiszer-önrendelkezés keretén belül oldható meg, hogy a tejtermékekhez olcsón hozzájuthassanak az emberek, és ezek a tejtermékek jó minőségűek legyenek”.
Sógor Csaba(RMDSZ) azért üdvözölte a szabályozást, mert a módosító javaslatok „figyelembe veszik az új tagállamok tejtermelőinek érdekeit is”. Hangsúlyozta, hogy a 2015-ös kvótamegszüntetéssel járó megrázkódtatások „Európa keleti felében hatványozottan fognak jelentkezni”. Úgy vélte, hogy „ezen országokban talán erőteljesebben lehetne ösztönözni a termelői szervezetek létrehozatalát, mivel a termelők sokszor teljesen kiszolgáltatott helyzetben tárgyalnak a felvásárlókkal”.
(MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Még mindig lehet spórolni, de nem minden árrésstopos terméken
Bár a magyarországi árrésstopok hatása kezd érezhetővé válni a hazai…
Tovább olvasom >Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >Fagyos tavasz, súlyos károk: összeomolhat a gyümölcstermés 2025-ben
Az áprilisi fagyok komoly pusztítást végeztek a magyar gyümölcstermesztésben: egyes…
Tovább olvasom >