Megmenekültek a vörösiszaptól a Somlói Borvidék ültetvényei
Tudományos vizsgálatok igazolják, hogy a tavaly októberi vörösiszap-katasztrófa nem okozott kárt a Somlói Borvidék szőlőültetvényeiben – számolt be Somogyi Lajos hegybíró az idén májusban indult vizsgálatok eddigi eredményeiről az MTI-nek.
Somogyi Lajos a hegyközség eddig lezárult vizsgálatairól közölte: a borvidék talajában a nehézfémek és a toxikus anyagok mértéke jóval a szennyezettségi határértékek alatt van. Közlése szerint a talajvizsgálatok első szakasza befejeződött, a levélanalitikai vizsgálatok folyamatban vannak. Elmondta: az átszakadt ajkai tározótól mintegy tíz kilométerre fekvő borvidékről a katasztrófát követően negatív vélemények láttak napvilágot, ezért két egyetem – a Pannon Egyetem Agrártudományi Centrumának Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete, és a Budapesti Corvinus Egyetem borászati tanszéke – illetve a hegyközség részvételével idén májusban konzorciumot alakítottak a vörösiszap-katasztrófa somlói borvidékre gyakorolt esetleges hatásainak tisztázására.
Tájékoztatása szerint a programra a somlóvásárhelyi önkormányzat a kármentő alapból tízmillió forintot kapott, 2012 végéig a somló-hegyi szőlő termőhelyein kijelölt mintaterületekről folyamatosan gyűjtik a talaj- és levélmintákat. A szőlőfürtökből a nyár végén, ősszel vett mintákat akkreditált laboratóriumba küldik elemzésre, a bormintákat a Corvinus Egyetem borászati tanszékén vizsgálják majd meg – tette hozzá.
Somogyi Lajos kifejtette: a talajmintákat az agrár-környezetgazdálkodási programba bevont területeken 2009-ben elvégzett teljes talajanalízis eredményeivel és az előírt határértékekkel összevetve semmilyen érdemi eltérés nem mutatható ki.
Szólt arról, hogy az ország legkisebb – mindössze 500 hektáros – történelmi borvidékén Somlóvásárhely, Somlójenő, Somlószőlős, és Doba településeken kijelölt területekről 0-30, és 30-60 centiméteres mélységből vettek talajmintákat.
A laborvizsgálatokon a nehézfémek közül vizsgálták a króm, a nikkel, a cink, az arzén, a kadmium, a higany, és az ólom jelenlétét – közli az MTI.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Új felmérés: a vásárlók nem kérnek a mérgező vegyszerekből
Egy új, öt országot érintő felmérés komoly aggodalmakat tárt fel…
Tovább olvasom >Veszteségbe fordult a friss tej értékesítése – rávilágított a GVH grafikonja
A magyar kiskereskedelem egy újabb, eddig kevésbé reflektorfényben lévő problémája…
Tovább olvasom >Lassan elfogynak a sarki kisboltok: 22 ezer bolt tűnt el négy év alatt
2024 végére több mint 5200 kiskereskedelmi üzlet szűnt meg Magyarországon…
Tovább olvasom >