Megkezdődött a dohány törése
Megkezdődött a dohány törése az ország 4700 hektáros termelőterületén – közölte a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (MADOSZ) elnöke hétfőn az MTI-vel.
Bényei Illés elmondta, hogy elsőként a kifejlett alsó leveleket szedik le a gazdálkodók és lassan valamennyi érintett megyében megindul a munka.
Az idei terméskilátásokat kedvezőnek nevezte, mivel, ha az utolsó pillanatban is, de jelentősebb esőt kaptak a dohánytáblák. Nagyobb jégverésekről sem érkezett jelzés eddig a termelői szövetséghez.
Növénybetegségek, kártevők károsítják ugyan a leveleket, de azok ellen mindenütt eredményesen védekeznek a gazdálkodók.
A szövetségi vezető úgy vélekedett, hogy ha az időjárás továbbra is „kegyeibe fogadja a termelőket”, a tavalyinál nagyobb lehet a termés a dohányföldeken. A múlt évben hektáronként 1,7 tonna levelet takaríthattak be a gazdák.
Bényei Illés tájékoztatása szerint az idén a feldolgozók 4711 hektáros dohányterület termésének felvásárlására kötöttek szerződést.
A gazdálkodók így 1500 hektár Burley, míg 3211 hektár Virginia dohányfajtát ültettek tavasszal.
A dohánytermő terület mintegy 85 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található, ahol a munkaigényes termesztés jelentősen segít a foglalkoztatási nehézségek leküzdésében. A Nyírségben ugyanis az egyik legnagyobb arányú a munkanélküliség, az álláskeresők nyilvántartásában most is tízezrek szerepelnek.
Szabolcs mellett jelentősebb a dohánytermő terület Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Hajdú-Bihar, illetve kisebb határrészben termesztenek dohányt Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megyében is. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Mere Magyarországon: árlista már van, bolt még nincs
A Mere orosz kiskereskedelmi lánc hivatalosan még nem nyitott boltot…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: a GDP-adatok mellett az emberek életét befolyásoló mutatók is kedvezően alakultak
A bruttó hazai terméken (GDP) túl emberi életek vannak, az…
Tovább olvasom >A GDP 2 százalékkal növekedhet 2025-ben
A jelenlegi kilátások szerint 2025-ben 2,3-2,4 százalék körüli GDP-bővüléssel lehet…
Tovább olvasom >