Megkérdeztek pár ezer cégvezetőt, milyen válságra számítanak
Világszerte a gazdasági vezetők közel kétharmada elhúzódó válságra számít, ötödük pedig dupla válságra. A vezető üzletemberek tizede szerint a járvány a cége puszta létét fenyegeti – írja a hvg.hu.
A cégvezetők 60 százaléka arra számít, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakuló gazdasági válság lefutása U alakú lesz, vagyis hosszabb időbe fog telni, mire a gazdasági mutatók újra javulni kezdenek és visszatérnek a válság előtti szintre – erre az eredményre jutott a YPO tanácsadócég több mint 109 ország 3500 üzleti vezetőjének megkérdezésével végzett felmérése. A megkérdezettek 22 százaléka ezzel szemben W alakú válságot vár: vagyis először gyors visszapattanást, amit azonban újabb rövid recessziós időszak követ majd, mielőtt a gazdaság stabilizálódna – írja a Reuters.
A felmérés szerint a cégvezetők tizede úgy látja, a járvány a vállalkozása puszta létét fenyegeti, míg 40 százalékuk szerint csak nagyon komoly veszélyt jelent. Leginkább a szállás- és vendéglátóipari vezetők nyilatkoztak pesszimistán, a légiközlekedési vezetők harmada tart csődtől, a kiskereskedelemben pedig 19 százalék az arányuk.
A megkérdezettek kétharmada szerint a járvány hatása még egy év múlva is érezhető lesz a cége bevételein, negyedük pedig arra számít, hogy egy év múlva 20 százalékkal kevesebb munkavállalót fognak foglalkoztatni.
A magyar gazdaságot (is) illetően az előrejelzések a sok bizonytalanság miatt nagyon nagy szórást mutatnak, egyelőre lehetetlen pontosan megjósolni, mennyire lesz súlyos a válság, és meddig fog tartani. Maga Orbán Viktor miniszterelnök azt nyilatkozta, ő a mérsékelt irányzathoz tartozik: a bekövetkező visszaesést kisebbnek látja, mint a legtöbben, a visszatérést azonban lassabbnak, mint a legoptimistábbak. Úgy gondolja, jövő ilyenkor egy olyan gazdaságról lehet majd beszélni, amely azt a teljesítményt képes nyújtani, mint amit két hónappal ezelőtt.
A döntési pozícióban lévő gazdasági-politikai vezetők, illetve komoly elemzők közt lényegében már csak Matolcsy György jegybankelnök optimista, nemrég arról értekezett, a jövőben Magyarország lehet a közép-európai Szingapúr. (hvg.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Felgyorsult a kéknyelv-betegség terjedése Hollandiában
Hollandiában megugrott a kérődző állatokat megtámadó kéknyelv-betegség eseteinek száma –…
Tovább olvasom >Uniós bíróság: a biztosítóknak vissza kell téríteniük a koronavírus-járvány miatt lemondott szervezett utazások árát
A csődbe ment utazási irodák biztosítóinak vissza kell téríteniük azoknak…
Tovább olvasom >Ezekért a termékekért rohamoznák meg a boltokat, ha jönne egy katasztrófa
A koronavírus-járvány tanulsága alapján fontos felkészülni a váratlan eseményekre, legyen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >