Mégis folytatódik az infláció emelkedése egyes elemzők szerint
A Portfolio legfrissebb jelentése szerint az infláció emelkedése Magyarországon folytatódik, és a májusi adatok alapján az elemzők éves szinten 4% feletti drágulást várnak. Ez jelentős változásnak számít az áprilisi 3,7%-os értékhez képest, ami azt jelzi, hogy a korábbi hónapok inflációs csökkenése véget ért.
A szolgáltatások árazása okozhatja a legnagyobb fejtörést

Nincs vége az áremelkedésnek?
A májusi inflációs adatok drágulását elsősorban a szolgáltató szektor árazási gyakorlata magyarázhatja. Az elemzők szerint a szolgáltatások árának emelkedése a visszatekintő inflációra alapozott áremelések miatt még nem csengett le, ami további nyomást gyakorolhat az inflációs mutatókra.
Üzemanyagárak és élelmiszerárak hatása
A jelentés szerint a tavaly májusi árszelídülés, különösen az üzemanyagárak csökkenése egy alacsonyabb viszonyítási alapot teremtett, ami most az inflációs ráta emelkedését eredményezi. Az elemzők középértéken (medián) 4,2%-os inflációt várnak, ami kijön a Magyar Nemzeti Bank 2-4%-os inflációs célsávjából.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a következő hónapokban az inflációs ráta 4,0-4,5 százalék között mozoghat, ami a szezonális hatásokra vezethető vissza. Ugyanakkor kiemelte, hogy az üzemanyagárak legfrissebb változása és az élelmiszerárak esetleges további csökkenése kedvezőbb mutatókat eredményezhet.
Jövőbeli kihívások
A bázishatások következtében októberben ismét nagyobb ugrás várható az inflációs ráta tekintetében, és az általános áremelkedés üteme újra az 5 százalék közelébe kerülhet. Ez a trend figyelmeztet arra, hogy bár rövid távon bizonyos enyhülés tapasztalható lehet, hosszú távon az inflációs nyomás továbbra is jelentős maradhat Magyarországon.
A Portfolio elemzése alapján a gazdasági döntéshozóknak és a fogyasztóknak egyaránt fel kell készülniük az inflációs környezet változásaira, és stratégiáikat ennek megfelelően kell alakítaniuk.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Flórián László irányítja áprilistól a Praktikert
Új ügyvezető igazgató irányítja 2025. áprilisától a magyar tulajdonú, országos…
Tovább olvasom >A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >MLBKT: márciusban további fellendülést jelez a BMI
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 51,2 – közölte…
Tovább olvasom >