Mégis átépíthető Párizs híres áruháza, a La Samaritaine
Folytatódhat a párizsi La Samaritaine nagyáruház tavaly leállított felújítása és átépítése, miután a francia alkotmánytanács jóváhagyta a fővárosi önkormányzat építési engedélyét és hatályon kívül helyezte a fellebbviteli bíróság tiltó határozatát.
A legmagasabb francia jogi és közigazgatási intézmény pénteki döntésével több mint három évig tartó jogi csatározás ért véget. Ennek értelmében megépülhet a japán Sanaa tervezőiroda elképzelései szerint a 73 méter széles és 25 méter magas, hullámzó üveghomlokzat.
A világ egyik legnagyobb luxusipari társasága, a Louis Vuitton-táskákról is ismert LVMH tulajdonában lévő Szajna-parti épület átalakítását két párizsi városvédő egyesület próbálta a bíróságon megakadályozni, mert a tervek szerintük nem feleltek meg a szigorú párizsi urbanisztikai előírásoknak, s az üvegfal förtelmes látvány lenne a francia főváros szívében, a Rivoli utcában.
Az LVMH azt tervezi, hogy a 70 ezer négyzetméter alapterületű, műemlék jellegű palotában bevásárlóközpontot, ötcsillagos szállodát, irodákat, üzleteket és lakásokat, valamint egy óvodát alakít ki.
A 2005-ben egészségügyi és biztonsági okok miatt bezárt áruház újszerű átalakítását az előző és jelenlegi városvezetés is támogatta. Anne Hidalgo főpolgármester üdvözölte az alkotmánytanácsi döntést, amellyel végleg lezárult a jogi és esztétikai vita.
„Az alkotmánytanács ezzel a döntéssel megerősítette, hogy lehetséges Párizsban egyszerre tiszteletben tartani a kulturális örökséget és támogatni az innovatív kortárs építészetet” – hangsúlyozta a főpolgármester. „2018-ra minden párizsi és minden látogató élvezheti majd ezt az új különleges helyet, ahol az üzletek, a szálloda, a szociális lakások, az óvoda és az irodák mintegy 4400 új munkahelyet fognak teremteni” – tette hozzá.
Az LVMH-csoport elégedetten vette tudomásul az átépítési terv jóváhagyását. A La Samaritaine „már készül az ambiciózus felújítási munkálatok folytatására” – írták közleményükben.
A megkezdett felújítás során a Rivoli utcán álló épületegyüttes négy részéből már hármat lebontottak, amelyek eredeti homlokzata még 1852-ben épült, egy évvel azelőtt, hogy Georges Eugene Haussmann irányításával megkezdődött Párizs központjának építészeti átalakítása. Jelenlegi arculatát az áruház az 1870-es években nyerte el, amikor egy utcai árus megnyitotta apró boltját a Szajna partján, majd később felvásárolta a szomszédos épületeket.
A La Samaritaine az 1930-as években élte fénykorát. A vállalkozás az évek során egyre veszteségesebb lett és 2001-ben az LVMH megvásárolta az ingatlant. Pár évvel később az épületet be kellett zárni egy rendőrségi jelentés nyomán, amely az egész art deco szerkezet azonnali felújítását rendelte el. A helyreállított áruház eredetileg 2013-ban nyitotta volna meg a kapuit. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Növényi élelmiszerek és húsos megnevezések
A francia Legfelsőbb Bíróság döntése értelmében a növényi alapú húshelyettesítők…
Tovább olvasom >150 milliárd euró európai AI-fejlesztésre
A februárban megrendezett párizsi AI Action Summit keretében került a…
Tovább olvasom >Országos kutatás: a magyarok közel háromnegyede felújítaná otthonát a következő öt évben
A magyarok túlnyomó többsége korszerűsítené otthonát a közeljövőben, miközben a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút
Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik…
Tovább olvasom >Márciusban gyorsult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménynövekedése
Gyorsult a szolgáltatóipar teljesítményének növekedési üteme márciusban az euróövezetben az…
Tovább olvasom >Globális és egyedi döntések is kellenek a klímaváltozás mérsékléséhez
Globális és egyedi döntések is szükségesek a klímaváltozás mérsékléséhez, kis…
Tovább olvasom >