Meghaladta a háromezer millió eurót az agrár külkereskedelem aktívuma
A kertészet erőteljes, stabil ága a magyar agráriumnak, éves kibocsátásának mintegy hatodát adta a múlt évben – mondta a Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a kertészkedés éve programsorozatot bejelentő sajtótájékoztatóján. A kertészeti ágazatok összes kibocsátása 2015-ben mintegy 377 milliárd forint volt, ami a teljes mezőgazdasági kibocsátás 15,4 százalékát tette k
Az immár végleges összegezésből készített elemzést a z Agrárgazdasági Kutató Intézet.
A mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek exportértéke 2,3 százalékkal, importértéke 4,9 százalékkal nőtt 2015-ben, az egyenleg 1,7 százalékkal elmaradt a 2014. évi értéktől. A legnagyobb visszaesés a zöldség-, gyümölcskészítmények esetében történt (–43 millió euró). A cukrászati készítmények exportértéke 32 millió euróval esett, miközben az import 31 millió euróval emelkedett. Az olajos magvak és a kávé, tea, fűszer árucsoportok exportértéke 24 millió euróval maradt el az előző évi szinttől.
Importoldalon a gyümölcsfélék importértéke nőtt legjobban, 48 millió euróval. Az állati takarmányok és a dohány importértéke 44-45 millió euróval emelkedett. Legnagyobb mértékben a cukor, cukoráruk (–58 millió euró), valamint a húsfélék (–54 millió euró) importértéke csökkent 2015-ben.
Az élelmiszertermelő ágazat teljesen kivitelének értéke 7904 millió eurót, a behozatalé 4899 millió eurót tett ki, az agrár külkereskedelem aktívuma 3005 millió euró, 51 millió euróval kisebb, mint 2014-ben volt. A mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek exportvolumene 5,9, az importé 0,4 százalékkal bővült 2015-ben, exportárindexe 3,2 százalékkal mérséklődött, az importárindex 4,5 százalékkal emelkedett. Az agrárexport aránya a teljes nemzetgazdasági exporton belül 2015-ben 8,7 százalék volt, 0,4 százalékponttal elmaradt az előző évitől. Az agrárimport aránya évek óta hat százalék körül stagnál, 2014-ben 6,0, 2015-ben 5,9 százalékot ért el.
A 24 mezőgazdasági és élelmiszer-ipari árucsoport közül 12 árucsoport exportértéke emelkedett 2015-benaz előző évhez viszonyítva. A gabonafélék árucsoport árbevétele 175 millió euróval nőtt, mivel az árucsoport legnagyobb értékű termékköre, a kukorica exportértéke 36 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az árpa exportértéke is másfélszeresére nőtt. Az állati takarmányok árucsoport exportárbevétele 54 millió euróval haladta meg a 2014. évit, főként a hobbiállat-eledel kivitel bővülése révén. Az ital, szesz, ecet árucsoportok exportértéke 20, a zöldségféléké 19 millió euróval emelkedett. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >