Meghaladta a 300 milliárd forintot az agrárhitel garancia alapítvány által biztosított hitelállomány
Több mint háromszorosára nőtt az utóbbi öt évben, és meghaladta a 300 milliárd forintot az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) kezességvállalással biztosított hitelállománya, ennek a része az uniós COSME viszontgarancia program is – mondta Herczegh András, az alapítvány ügyvezető igazgatója szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten. (A COSME viszontgaranciát a COSME Program (Programme for Competitiveness of Enterprises and Small and Medium-sized Enterprises) és az Európai Stratégiai Beruházási Alap (ESBA) az Európai Beruházási Terv keretében biztosítja.)
Herczegh András elmondta, hogy a COSME program által viszontgarantált alapítványi kezességet a vállalkozások forgóeszköz-, folyószámla- és beruházási hitelhez, valamint bankgaranciához is igénybe vehetik. A program 9 bank és 5 takarékszövetkezet ügyfeleit juttatta eddig hitelhez, az ügyletek száma a héten eléri az ezret, az év végére pedig várhatóan megduplázódik. A COSME programban eddig közel 20 milliárd hitelösszeghez adtak kezességet. A program hozzájárul ahhoz, hogy az AVHGA minél több mikro-, kis- és középvállalkozás számára biztosítsa a hitelhez jutást. A program 50 százalékos mértékű viszontgaranciát biztosít, amit az alapítvány saját forrásával 80 százalékos kezességvállalásra egészít ki a kis- és közepes vállalatok (kkv) számára. Az ügyletek több mint fele mezőgazdasági egyéni gazdaságok hiteleihez kapcsolódik, az idén beérkezett kérelmek 85 százalékát mikrovállalkozások adták be. Kiemelte, hogy az alapítvány jelenleg több mint 19 ezer hitel mögött áll kezességgel. Az alapítvány számára fontosak a mezőgazdasági beruházások, a technológiai korszerűsítést, a kapacitásbővítést szolgáló fejlesztések. Eddig 1400 ügyfelet juttattak hitelhez vagy bankgaranciához a Vidékfejlesztési Programban támogatott mintegy nyolcezer beruházásból. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára kiemelte, hogy az Európai Beruházási Alap (EIF) által az AVHGA számára biztosított COSME program a hazai költségvetésnek 900 millió forint megtakarítást eredményez három év alatt azzal, hogy kiváltotta a magyar viszontgaranciát A COSME programhoz semmilyen magyar költségvetési kiadás nem kapcsolódik. A COSME programon kívül tavaly mintegy 656 millió forintot, idén 800 millió forintot fordít költségvetéséből az Agrárminisztérium a kezességvállalási díjak támogatására.
Kifejtette: további előny, hogy a konstrukcióban kötött ügyletek nem minősülnek állami támogatásnak, ennek köszönhetően a kezesség nem terheli a vállalkozás által az uniós szabályok szerint igénybe vehető, mindössze 15 ezer eurós de minimis agrártámogatási keretet. Ezzel lehetővé teszi azt is, hogy a vállalkozás további kedvezményes hitelprogramban vegyen részt, olcsó forráshoz jusson vagy például a Vidékfejlesztési Programban már elnyert uniós támogatását banki társfinanszírozással kiegészítse – sorolta az államtitkár. Arról is beszélt, hogy a szaktárca szerint elfogadhatatlan a közös agrárpolitikára (kap) fordítható uniós források 2020 utáni időszakra javasolt mérséklése. Kormányzati számítások szerint a közvetlen támogatások kerete 2018-as árakon 16,4 százalékkal, a vidékfejlesztési forrásoké pedig 26,6 százalékkal csökkenhet. A közvetlen támogatási forrásokra a bankok jelenleg biztos bevételként tekintenek, negatív változásuk az agrárvállalkozások hitelképességét is ronthatja. A kedvezményes finanszírozás érdekében az alapítvány feladata, hogy stabil pénzügyi biztosítékként rendelkezésre álljon számukra – tette hozzá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >