Meghaladta a 10 százalékot az export növekedése
Augusztusban az export euróban kifejezett értéke 10,2 százalékkal, az importé 12,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A kereskedelmi többlet 458 millió euró volt, 101 millió euróval kisebb a tavaly augusztusinál – jelentette kedden második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az augusztusi exportnövekedés üteme több mint kétszerese az előző két hónap 4,5-5,0 százalékának.
Az október 9-én kiadott első becslés mind az export, mind az import nagyobb növekedési üteméről szólt és alacsonyabb kereskedelmi többletet jelentett, eszerint az export euróban 10,3 százalékkal, az import 13,0 százalékkal haladta volna meg az egy évvel korábbit, az aktívum 119 millió euróval, 440 millió euróra csökkent.
A behozatal éves növekedési üteme a beruházások és a fogyasztás fellendülése miatt tavaly november óta meghaladja az exportét, így egyetlen hónap, május kivételével, a kereskedelmi aktívum összege elmaradt a múlt év azonos hónapjáétól.
A gépek, szállítóeszközök kivitele – két hónap csökkenés után – augusztusban 8,1 százalékkal nőtt éves összehasonlításban. A KSH jelentése szerint változatlan áron számolva a közúti járművek exportja közel tizedével nőtt. Az energiafejlesztő gépek és berendezések exportvolumene kis mértékben csökkent, a híradástechnikai eszközök exportja közel ötödével nőtt, főként a tv-készülékek, valamint a mobiltelefonok és alkatrészeik kivitele nyomán.
Az élelmiszerek kivitele 15,7 százalékkal haladta meg a tavaly augusztusit. A gabona és gabonakészítmények exportvolumene több mint negyedével nőtt, főként a kukorica és az árpa kivitele miatt.
Import oldalon az euróban számolt energiabehozatal 28,6 százalékos növekedése volt kiemelkedő, amely a változatlan áron számolt 12,0 százalékos növekedés mellett az árak emelkedését is tartalmazza. A kőolaj és kőolajtermékek import volumene ötödével, a gáz importja több mint tizedével nőtt az előző év hasonló időszakához képest, míg a villamosenergia-behozatal stagnált.
A gépimport 11,9, százalékkal nőtt euróban, amiben szerepet játszott, hogy a közúti járművek importja több mint tizedével nőtt. Az energiafejlesztő gépek és berendezések importvolumene közel tizedével erősödött az elektromotorok és gázturbinák behozatala miatt – közölte a KSH. A villamos gépek, készülékek és műszerek behozatala is tizedével emelkedett, amiben az elektronikus integrált áramkörök, valamint az elektromosan szigetelt huzalok és vezetékek behozatala dominált.
Az élelmiszerimport euróban 14,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A zöldségfélék és gyümölcsök importja több mint tizedével nőtt augusztusban az egy évvel korábbihoz mérten a banán és az idénygyümölcsök behozatalának növekedése nyomán.
Az év első nyolc hónapjában a kivitel 9,3, a behozatal 12,5 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához képest. A nyolchavi kereskedelmi többlet 5,592 milliárd euró volt 1,084 milliárddal kevesebb az egy évvel korábbinál. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >A GVH kész beavatkozni az élelmiszerek piacán zajló folyamatokba
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nyomon követi az élelmiszerek piacán zajló…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >