Megatrend Index – nem sokat fejlődött hazánk az elmúlt években
Második alkalommal adta ki az Egyensúly Intézet a Megatrend Indexet, amely az az európai országok hosszú távú sikerét meghatározó trendeket követi nyomon. Az index célja, hogy bemutassa, hogyan állnak az egyes európai uniós országok, köztük Magyarország a XXI. századot meghatározó globális változásokra való felkészülésben.
Az évente kiadott Megatrend Index követhetővé és értékelhetővé teszi a legfontosabb területeken meghozott szakpolitikai döntéseket. Ezek elemzése és a tanulságok leszűrése elősegítheti, hogy 2030-ra Magyarország sikeresebb, egészségesebb és versenyképesebb országgá váljék – fogalmaz az Egyensúly Intézet.
Sajnos hazánk nem sok sikerről számolhat be az öt vizsgált trendet – oktatás, digitalizáció, környezetvédelem, egészségügy, társadalmi kohézió – illetően. Nézzük sorra, melyik területen hogyan teljesítettünk.
Okosország
Önmagában nem az számít, hogy egy ország mennyi pénzt költ az oktatásra, hanem, hogy a ráfordításokat hogyan hasznosítja, állapítja meg az Egyensúly Intézet. A 2020-ban megjelent Magyarország 2030 – Jövőkép a magyaroknak című könyvük nyomán okosország-alindexnek nevezték el az oktatást vizsgáló komponenst. Az okosország-dimenzióban egyértelműen a skandináv országok teljesítenek a legjobban az Európai Unióban. Magyarország jelenleg a 19. helyen áll oktatási rendszer tekintetében. Európai összehasonlításban a magyar közoktatás összességében továbbra sem kiemelkedően eredményes: az utolsó harmadban helyezkedik el.
Digitalizáció
A Megatrend Index digitalizációval foglalkozó alindexe az összehasonlíthatóságra és a hosszú távú érvényességre törekszik. Az indexben nyolc indikátor segítségével a lakosság digitális műveltségét és internethasználatát mérték. A vizsgált időszakban az élmezőnyben nem történt változás: a finnek megőrizték első, míg a dánok a második helyüket. Hazánk a 21. helyen végzett a 27 uniós ország között.
Tiszta ország
A tisztaország-alindexen belül a környezetvédelem dimenziójában Olaszország a vizsgált időszakban 11 helyet tudott javítani, miközben bekerült a legjobb öt ország közé. Svédország megőrizte első helyét, míg a második-harmadik helyen helyet cserélt Észtország Ausztriával. Magyarország a 17. helyen végzett a tisztaország-alindexen. Ezen a területen teljesítünk a legjobban, itt múljuk felül leginkább önmagunkat és a gazdasági helyzetünket, állapította meg az Egyensúly Intézet. Ugyanakkor kommunális, műanyag és csomagolásból származó hulladék-újrahasznosításban hazánk lemaradása nagyon jelentős. Az egészségre ártalmas szálló por aránya a levegőben nálunk az egyik legmagasabb az EU-ban, a megújuló energiák tekintetében is sereghajtók vagyunk.
Egészségügy
A fejlett országokban az egészségügyi rendszer a jóllét egyik alapvető fontosságú dimenziója. Az egészségügyi adatok tekintetében Svédország a vizsgált időszakban végig megtartotta első helyezését. A 2. és a 3. helyen Málta és Hollandia áll. Kiemelkedő mértékben javult még Spanyolország, Finnország és Németország. Magyarországon az egészségügyi alindex alapján kiugróan rossz a helyzet, a 24. helyen állunk az EU-ban. Csak Horvátország, Litvánia és Lettország van mögöttünk. Ennek ellenére nőtt az egészségben töltött várható évek száma.
Társadalmi kohézió
A társadalmilag és gazdaságilag sikeres országok a szabad emberek együttműködésére támaszkodnak. A sikeres államok ösztönzik az állampolgárok kooperációját. Az együttműködés a sikeres országok motorja, amely egyéni és társadalmi szinten is fontos versenyelőnyt jelent. A társadalmi kohéziós alindex indikátorainak adatain minden EU-s tagállam javítani tudott a vizsgált időszakban. Ugyanakkor a szokottól eltérő mintázat rajzolódott ki, amennyiben az élvonalban egyetlen északi vagy skandináv ország sem található. Svédország például ebben a dimenzióban a kilencedik helyen áll, miközben az első három helyen Szlovéniát, Máltát és Szlovákiát találjuk. Magyarország hat év alatt egy helyezést sem tudott javítani a kohéziós alindexen, így a 20. helyen maradt.
Összefoglaló – Magyar eredmények
Magyarország a Megatrend Index eredményei alapján az európai uniós középmezőny alján, az utolsó harmad tetején helyezkedik el. Legjobban a tisztaország-alindexen állunk: itt a 27 uniós tagállam közül a 17. helyen vagyunk. Ezt követi az okosország-, illetve a társadalmi kohéziós alindexen elért helyezésünk (19., illetve 20. hely), majd a digitalizáció (21. hely). Magyarország az összes vizsgált megatrend közül az egészségügyi alindexen áll a legrosszabb helyen: 27 ország közül a 24. helyezést értük el.
A 2021-es Megatrend Index alapján három komponens (tiszta ország, társadalmi kohézió, egészségügy) kapcsán is javítottunk a pozíciónkon. A digitalizációs alindexen elért helyezésünk változatlan maradt, míg az okosország-alindexen romlott a relatív helyzetünk. A vizsgált időszakban Magyarország összességében stagnált (tiszta ország, társadalmi kohézió, egészségügy), vagy egyenesen rontott a pozícióján (okos ország, digitalizáció).
Kapcsolódó cikkeink
Van okunk óvatos optimizmusra
Hogyan alakul a magyar gazdaság a következő években? Milyen kihívásokkal…
Tovább olvasom >A beszállítói és beszerzői célok ugyanazok, de csatornánként mások a kihívások és tervek – Együtt okosodtunk (Business Days 2024 1. rész)
Keddtől a kiskereskedelem tudományában mélyedhettek el az FMCG-szabadegyetem hallgatói a…
Tovább olvasom >Rendhagyó Fórum a CEONET Klub és az Egyensúly Intézet együttműködésében
November 12-én a Zwack Ház Füves Bárjában rendezték meg azt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >