Megalakult a Parfümkészítők Nemzetközi Társasága
A világ mintegy hatvan legjelentősebb „orra”, azaz parfümkészítője a nagyobb elismertség reményében megalapította a Parfümkészítők Nemzetközi Társaságát (SIPC) a franciaországi Versailles-ban – számolt be a Le Monde című napilap.
Mindenki tudja, hogy Edouard Manet festette a Reggeli a szabadban című képet vagy hogy Auguste Rodin szobra A gondolkodó, de gyakorlatilag senki nem tudja, hogy kik készítették a legismertebb parfümöket – mondta a lapnak Raymond Chaillan, az új szervezet elnöke, aki azért harcol, hogy a parfümkészítőket is művészként ismerje el a világ, és végre megtanulja, hogy a Chanel No. 5-öt Ernest Beaux alkotta, a L'Eau Sauvage Edmond Roudnitska műve vagy hogy Jean Carles, Bertrand Dupont és Paul Vacher keverte ki a Miss Diort.
A SIPC mindenekelőtt a parfümkészítéshez használt nyersanyagok minél szélesebb skálájának megőrzéséért kíván harcolni az európai direktívák ellenében, amelyek minden évben szűkítik a felhasználható anyagok listáját. Az is fő célkitűzése a szervezetnek, hogy el lehessen kerülni, hogy az orrok egymással párhuzamosan ugyanazokat az illatokat fejlesszék ki.
A SIPC szakvéleményekkel is szolgálni akar a nemzetközi szervezetek és a bíróságok felé, de legfőbb feladatának azt tekinti, hogy a parfümkészítést, mint szellemi terméket elismertesse, az azzal járó jogi védettséggel együtt. A parfümkészítők közti, illetve az őket alkalmazó nagy parfümkészítő cégek (Givaudan, Firmenich, IFF) és a saját parfümökkel rendelkező nagy divatházak (Cartier, Hermes, Chanel) közti szerződéses viszonyokba viszont nem szeretne beleszólni.
Az illatszereket jelenleg semmilyen jog nem védi, a francia Szellemi Tulajdon Nemzeti Intézete eddig egyetlen olfaktorikus, azaz szaglással kapcsolatos márkát sem volt hajlandó levédeni. A parfüm neve vagy a flakon levédhető, de maga az illat nem. A szerzői jog kérdése egyébként a parfümkészítők között is vitát okoz. A semmítőszék ellenzi az ötletet, a bíróságok pedig a gasztronómiai receptekhez hasonlítják a parfümöket – mondta a lapnak a SIPC elnöke, aki egyébként az Anais Anais parfümöt alkotta a Cacharelnek, és aki eltökélt a jogi eljárások végig vitelében. (Venczel Katalin, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Több mint egymillióan írtak alá egy petíciót egy növényvédő szer újbóli bevezetéséről szóló törvény ellen
Meghaladta hétfőn Franciaországban az 1,3 milliót egy növényvédő szer újbóli…
Tovább olvasom >19 franciaországi üzletét adhatja el az Auchan a Lidlnek
Franciaországban 19 üzletet kínál megvételre az Auchan a Lidlnek –…
Tovább olvasom >Megszünteti növényi sajtmárkáját a Bel Group
A Bel Group bejelentette, hogy 2024 végéig kivezeti a piacról…
Tovább olvasom >További cikkeink
Lakásépítést szorgalmaz a német építésügyi miniszter az élelmiszerüzletek fölé
Verena Hubertz német építésügyi miniszter arra ösztönözné a nagy kiskereskedelmi…
Tovább olvasom >Új felmérés: a vásárlók nem kérnek a mérgező vegyszerekből
Egy új, öt országot érintő felmérés komoly aggodalmakat tárt fel…
Tovább olvasom >Veszteségbe fordult a friss tej értékesítése – rávilágított a GVH grafikonja
A magyar kiskereskedelem egy újabb, eddig kevésbé reflektorfényben lévő problémája…
Tovább olvasom >