Még sosem volt annyi visszaélés a német boltokban, mint tavaly
A vásárlók rendszerint ráfizetnek a multik újabb és újabb trükkjeire, amelyekkel könnyebben és nagyobb profittal szereznek ügyfeleiket. Németországban a fogyasztóvédő szervezetek most vészharangot kongatnak, figyelmeztetve arra, hogy soha nem találtak még ennyi átverést a boltok polcain, mint tavaly.
A hatóságok 2021-ben 47 olyan terméket regisztráltak, amelyek alkalmasak voltak a vevők megtévesztésére. 2022-ben már 76 ilyen terméket azonosítottak, és tavaly a számuk tovább nőtt, elérve a 104-et. A felhívás arra összpontosít, hogy az átlagvásárlók nagy része nem veszi észre ezeket a trükköket, és hangsúlyozza, hogy folyamatosan nyomon kell követni az egyes áruk kiszerelését és árát, hogy gyanús legyen a multik átverése.
A Bild, Németország legolvasottabb napilapja, egy konkrét példát említ: a Pringles chips kiszerelése 2006 és 2022 között folyamatosan változott (200g, 170g, 195g, 180g, 165g, 190g, 185g), míg az ára közel a duplájára nőtt. Ez csak egy példa a sok közül arra, ahogyan a vállalatok trükköznek a termékeikkel és áraikkal.
A fogyasztóvédelmi szervezetek arra is felhívják a figyelmet, hogy az átverések között olyanok is megtalálhatók, ahol egy-egy termék leírása idővel megváltozik anélkül, hogy a vásárlók figyelmét felhívnák rá. Például, egy szörp vagy koncentrátum ajánlása megváltozhat úgy, hogy ugyanannyi folyadékhoz nagyobb koncentrátum fogyasztását javasolják, így a vevő gyorsabban fogyaszt, és többször vásárol belőle.
A cikk említ továbbá olyan eseteket is, amikor egy terméket átneveznek, és ezzel együtt jelentős áremelést hajtanak végre. A 7Days kétszersültjei például 127 százalékkal drágultak meg, miután átbrandingelték TUC kétszersültré, noha a recepten nem változtattak.
Az Arla nevű gyártó is megkapta a saját részét a kritikákból, mivel az összetevőkön próbál spórolni, és ugyanazért az árért silányabb termékeket kínál. Vajban és repceolajban is megemelt víztartalommal csökkentik az összetevőket, mindezt figyelmeztetés nélkül.
A vásárlók számára tehát kiemelten fontos az árak és termékek figyelése, valamint a fogyasztóvédelmi szervezetekkel való együttműködés annak érdekében, hogy megelőzzék az átveréseket és tisztességes áron juthassanak hozzá a kívánt termékekhez. A vásárlói tudatosság és folyamatos éberség lehet a legjobb védekezés az ilyen típusú manipulációk ellen.
Kapcsolódó cikkeink
Hódítanak a Tante Enso közösségi alapokon működő okosboltjai a vidéki Németországban
Németországban a Tante Enso a legnagyobb lefedettséggel bíró okosbolt-üzemeltető a…
Tovább olvasom >Átszervezi a németországi gyártást a Danone
A francia Danone „Renew Danone” programjának keretében átalakítja gyártási struktúráját,…
Tovább olvasom >Árcsökkentéssel könnyíti a háztartások életét a Lidl és az Eroski
Jelentősen csökkentette árait a Lidl és az Eroski annak érdekében,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >