Még mindig sok a gond az üvegvisszaváltási rendszerrel
Az év elején hivatalosan bevezetett üvegvisszaváltási rendszer nyáron lépett igazán működésbe, ám a bevezetés óta számos probléma merült fel. Az automata hibák, a hosszú sorok és a visszaváltó gépek gyakori üzemképtelensége miatt sokan a közterületek szemetesébe dobják a betétdíjas palackokat. Ezeket egyre többen gyűjtik, ami új társadalmi jelenséget idézett elő, különösen a nagyvárosokban, mint Budapest. Az utcákon hajléktalanok, munkanélküliek és szegénységben élők keresik az eldobott üvegeket és fémdobozokat, amit a társadalom jelentős része nem tud hova tenni – írja friss cikkében a Telex.
A visszaváltási rendszer működési nehézségei
A MOHU (a rendszer üzemeltetője) elismerte, hogy szükséges a visszaváltó rendszer logisztikájának újratervezése. A rendszer hibái miatt az önkormányzatok aggódnak a megnövekedett köztisztasági problémák miatt. Például a VI. kerület önkormányzata beszámolt róla, hogy a nem működő automaták és a nagy turista- és lakossági forgalom következtében megnövekedett a palackok számának szemetesekbe dobása, ami további rongálásokat is eredményezett. A köztisztasági cégeknek plusz munkát jelent a kiborított és megrongált szemetesek takarítása.
Társadalmi következmények: A palackgyűjtők megjelenése
Az üvegvisszaváltási rendszer bevezetése egy új szociális réteget hozott felszínre Magyarországon. Az utcákon palackokat gyűjtők egyre nagyobb számban jelennek meg, és nem csak a hajléktalanok, hanem szegénységben élő, jövedelemkiegészítésre szoruló emberek is részt vesznek ebben a tevékenységben. Ez a jelenség a társadalmi feszültségek új dimenzióját hozza elő, különösen a középosztály és az alsóbb rétegek között.
Szabó Andrea szociológus szerint a jelenség a szociálpolitikai problémák következménye, amelyekre a visszaváltó rendszer csak ráerősít. A kormány munkaalapú társadalomról szóló narratívájával ellentétben sokan kénytelenek a palackgyűjtésből kiegészíteni jövedelmüket, mivel a munkából származó bevétel nem elegendő a megélhetéshez.
Külföldi példák és társadalmi szolidaritás
Bár Magyarországon újszerű a palackgyűjtés jelensége, Nyugat- és Észak-Európában már évek óta tapasztalható. Németországban, ahol szintén működik a visszaváltási rendszer, már egy külön társadalmi réteg, az úgynevezett „Flaschensammler” alakult ki. Ott a palackgyűjtés gyakran egyfajta adakozásként jelenik meg: a lakosok szívesen adják oda a gyűjtőknek az üres palackokat, ezzel segítve őket.
Németországban kezdeményezések is indultak, hogy megkönnyítsék a palackgyűjtők munkáját: például a szemetesek mellett elhelyezett gyűrűk, ahová a lakosok a palackokat tehetik. Ezek a kampányok a társadalmi szolidaritás intézményesítésére törekednek, bár a szociálpolitikai alapproblémákat nem oldják meg.
Mi a megoldás?
Bár a MOHU folyamatosan dolgozik a visszaváltási rendszer fejlesztésén, és tervezik a visszaváltási pontok bővítését, beleértve hajléktalanszállók melletti automatákat is, a probléma mélyebben gyökerezik. A visszaváltási rendszer szociális hatásai és a társadalmi feszültségek megoldása szoros összefüggésben áll az ország szociálpolitikájával és a szegénység kezelésével.
Szabó Andrea szerint a visszaváltási rendszer által felszínre hozott társadalmi feszültségek megmutatják, hogy a középosztály számára már nem lehet figyelmen kívül hagyni az országban meglévő deprivációt. Az üvegvisszaváltási rendszerrel egy új valóság került előtérbe, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek felszámolásához mélyreható változásokra van szükség.
Kapcsolódó cikkeink
Már 150 millió darab palackot, üveget és alumínium dobozt váltottak vissza a Lidl áruházakban
Mérföldkőhöz érkezett az új visszaváltási rendszerben a Lidl Magyarország. A…
Tovább olvasom >DRS-rendszer Magyarországon: tanácsok a sikeres visszaváltáshoz
2024. január 1-jén indult el Magyarországon a DRS (Deposit Return…
Tovább olvasom >Mindenkinek a vásárló a fontos – mindig, mindenhol, mindenkor – Együtt okosodtunk (Business Days 2024 1. rész)
A Business Days harmadik, szerdai napjának délelőttje az elmúlt másfél…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >