Még 2100 milliárd forintnyi uniós támogatást kell lehívnunk
A 2007-2013-as uniós költségvetési ciklus lezárásához Magyarországnak még 2100 milliárd forint uniós támogatást kell lehívnia, forrásvesztés nélkül – hangsúlyozta az NGM európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára az MTI-nek. Rákossy Balázs azt is megerősítette, hogy a tárca minden szükséges intézkedést megtesz, hogy az általa felügyelt uniós programoknál forrásvesztés ne legyen.
A szaktárca által kezelt gazdaságfejlesztési és regionális operatív programok kifizetése ütemterv szerint zajlik, idén a korábbi pénzügyi ciklus lezárása mellett pedig elindulnak az új 2014-2020 uniós időszak kiemelten gazdasági növekedést támogató programjai is – idézte fel az államtitkár.
Rákossy Balázs kiemelte, hogy Magyarország a visegrádi országok uniós forráslehívási arányát összevetve jelenleg a második helyen áll, Lengyelország mögött. A 2007-2013-as ciklus lezárásához még 2100 milliárd forint uniós forrást kell lehívni, amely hatékony felhasználását garantálni kell forrásvesztés nélkül – hívta fel a figyelmet.
Az államtitkár hangsúlyozta, a 2015-ös év az előző költségvetési időszak operatív programjainak zárása miatt kiemelt jelentőségű, minden projektet év végéig fizikailag is be kell fejezni.
A kormány a közeljövőben tárgyalja azt a cselekvési tervet, amely a 2007-2013 közötti programok eredményes zárásával összefüggő 2015. évi feladatokról szól, és amelyek megteremtik a feltételeit a forrásvesztés elkerülésének – jegyezte meg. Idén ezzel párhuzamosan elindulnak az új 2014-2020 uniós ciklus kiemelten gazdaságfejlesztést támogató programjai is, melyek fő céljai a mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv) versenyképességének növelése, a foglalkoztatásbővítés és az újraiparosítás támogatása.
Az államtitkár ismertette, hogy a kormány nagy hangsúlyt fektet a hazai kkv-k támogatására, mert a vállalkozások tartós versenyben maradásához elengedhetetlen a folyamatos újítás, termék-, szolgáltatás- és szervezetfejlesztés, valamint az új piacokra történő belépés.
A kormány elképzelései szerint a magyar export egyharmada az Európai Unión kívüli, gyorsan növekvő országokba fog irányulni 2018-ra a keleti nyitás politikájának megfelelően, ennek megvalósításhoz pedig szükség van a piacra jutás támogatására. Fontos gazdaságpolitikai célkitűzés az is, hogy az exportképes cégek száma a jelenlegi 2,5 ezerről akár 12 ezerre emelkedjen – mondta.
A kkv szektor megerősítésében és exportképességük fokozásában az uniós programok zászlóshajója a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP), amelynek keretében már tavaly októberben megjelent kkv-k külpiaci megjelenését támogató pályázat 1,5 milliárd keretösszegben. Ez az irány 2015-ben is folytatódik még magasabb keretösszegekkel. Az exportáló vagy beszállító feldolgozóipari cégek kiemelt célcsoportjai lesznek a GINOP vállalkozások fejlődését ösztönző pályázatainak a 2014-2020 időszakban mondta az államtitkár. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >