MediaMarkt: Százezreket érhetnek a magyaroknál fiókban porosodó kütyük
Aggasztó méreteket ölt a magyar háztartásokban felhalmozott, használaton kívüli elektronikai eszközök mennyisége – derül ki a MediaMarkt megbízásából készült friss, országos reprezentatív kutatásból. Míg a mobiltelefonokat jellemzően csak 4-5 évente (vagy még ritkábban) cseréljük le (68%), a megunt, lecserélt, de még működőképes készülékek több mint fele (54%) egyszerűen egy fiók mélyére kerül. Pedig óriási, kiaknázatlan potenciál rejlik bennük: a megkérdezettek közel kétharmada (62%) hallott már a készülékbeszámítás lehetőségéről, de még sosem próbálta, miközben egyre nyitottabbak vagyunk a felújított termékek vásárlására is.
Bár a tavasz sokak számára a megújulás időszaka, ez a lendület ritkán terjed ki az elektronikai eszközeinkre. A kutatás szerint a magyaroknak csupán 28 százaléka végez szezonális tavaszi nagytakarítást, többségük (61%) vagy ettől függetlenül, vagy folyamatosan igyekszik rendet tartani. Az elektronikai cikkek cseréje pedig végképp nem kötődik ehhez az időszakhoz: a válaszadók több mint fele (54%) csak akkor cseréli le régi készülékét ilyenkor, ha az végleg elromlott.
A fiókok rejtett kincsei: mit kezdünk a régi kütyükkel?
De mi történik azokkal a készülékekkel, amelyeket lecserélünk, mert újat szeretnénk, vagy mert már nem felelnek meg az igényeinknek, de még működőképesek? A felmérés szerint jelentős arányban (54%) egyszerűen „eltesszük, jó lesz még valamire” alapon egy fiókba vagy szekrénybe kerülnek. Bár egyre többen keresnek tudatos megoldásokat – 18% már beszámíttatja régi készülékét elektronikai áruházban, 19% eladja online piactereken, 26% pedig elajándékozza –, még mindig van egy réteg (6%), aki egyszerűen a kommunális hulladékba dobja azokat, súlyosan terhelve ezzel a környezetet.
A mobiltelefonok esetében különösen jellemző a hosszú használati idő: mindössze 2% cseréli évente a készülékét, míg a túlnyomó többség (68%) 4-5 évig, vagy akár még tovább használja ugyanazt a telefont. Ez egyrészt dicséretes tudatosságra utal, másrészt viszont azt is jelenti, hogy rengeteg, még potenciálisan értéket képviselő eszköz kerül ki a használatból anélkül, hogy visszakerülne a gazdasági körforgásba.
Óriási potenciál a beszámításban és a felújított termékek piacán
A kutatás egyik legfontosabb tanulsága, hogy bár a magyarok jelentős része (54%) még mindig őrizgeti a használaton kívüli eszközeit, nagy a nyitottság a változásra. A készülékbeszámítás lehetőségéről a megkérdezettek 62%-a hallott már, de még sosem élt vele – ez hatalmas kiaknázatlan lehetőséget jelent. Legszívesebben mobiltelefont (56%), háztartási gépeket (49%), tévét vagy audió eszközt (47%), illetve laptopot (42%) vinnének be ilyen módon az üzletekbe.
A beszámítás vonzerejét jelzi, hogy a válaszadók 41%-a kifejezetten szimpatikusnak tartja ezt a lehetőséget, további 35% pedig akkor lenne rá nyitott, ha megfelelő mértékű kedvezményt kapna cserébe az új készülék árából.
Ezzel párhuzamosan a felújított elektronikai cikkek piaca is egyre vonzóbb a vásárlók számára. A megkérdezettek jelentős része szívesen vásárolna felújított laptopot (45%), mobiltelefont (38%) vagy háztartási nagygépet (34%). Mindössze 18% zárkózik el teljesen a használt, de garantáltan jó állapotú, felújított termékek vásárlásától.
Fenntarthatóság és gazdaságosság kéz a kézben
Ez a kettős tendencia – a beszámítás iránti nyitottság és a felújított termékek elfogadottsága – egyértelműen a tudatosabb vásárlói magatartás és a körforgásos gazdaság elveinek erősödését mutatja. A régi, nem használt készülékek visszajuttatása a rendszerbe nemcsak környezetvédelmi szempontból kiemelten fontos (csökkenti az elektronikai hulladék mennyiségét és az új erőforrások iránti igényt), de gazdaságilag is előnyös lehet a fogyasztók számára, hiszen a beszámítással csökkenthetik új készülékük árát, a felújított termék vásárlásával pedig kedvezőbb áron juthatnak jó minőségű eszközökhöz.
Fontos különbséget tenni a különböző visszavételi lehetőségek között: a MediaMarkt egyes háztartási gépek esetében készülékbeszámítást kínál, mely során a vásárlók kedvezményt kapnak új termék vásárlásakor. Emellett lehetőség van a már nem használt, de még újrahasználható vagy javítható elektronikai berendezések – például kisebb háztartási gépek, szórakoztatóelektronikai eszközök – díjmentes leadására is, akár házhozszállítás alkalmával, akár az áruházakban.
„A kutatás eredményei egyértelműen alátámasztják azt a törekvésünket, hogy a fenntarthatóság és a gazdaságosság jegyében segítsük vásárlóinkat elektronikai eszközeik életciklusának tudatos növelésében”
– mondta Sipos-Mohai Réka, a MediaMarkt szolgáltatásmenedzsment vezetője.
„Látjuk, hogy a magyar háztartásokban rengeteg, még értéket képviselő, de használaton kívüli készülék halmozódott fel. Célunk, hogy egyszerű és vonzó lehetőségeket kínáljunk ezek visszajuttatására a körforgásba. Készülékbeszámítási programunkkal és a Refresh! néven online elérhető, felújított termékek egyre bővülő kínálatával nemcsak a környezetet védjük az elektronikai hulladék csökkentésével, de vásárlóink pénztárcáját is kíméljük. Hiszünk abban, hogy a termékek életciklusának meghosszabbítása, a javítás és az újrahasznosítás kulcsfontosságú a fenntartható jövő szempontjából, és ebben partnerként kívánunk részt venni.”
Kapcsolódó cikkeink
A magyar példa lett a modell: MediaMarkt-innováció, digitális jövőkép és európai összefogás
Magyarország nemcsak piac, hanem innovációs központ is a MediaMarkt számára…
Tovább olvasom >Vadonatúj audio termékkollekciót mutat be a MediaMarkt és Robbie William
A kollekció júliusban debütál, nem sokkal Robbie Williams világturnéjának európai…
Tovább olvasom >5 tipp az okosotthonunk védelmére
Az okosotthonok világa egyre nagyobb teret hódít, hiszen az internetre…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: nagy az esélye az árréscsökkentés fenntartásának
Nagy esélye van annak, hogy az árréscsökkentési intézkedést nem vezetik…
Tovább olvasom >A magyar mellett a szlovák malomiparosok is elutasítják a rovarokat az élelmiszerekben
A Szlovák Malomipari Szövetség csatlakozott a hazai pékek kezdeményezéséhez, és…
Tovább olvasom >Új uniós útmutatók segítik a felkészülést az EUDR alkalmazására
Az Európai Bizottság új útmutatót és gyakran ismételt kérdéseket tartalmazó…
Tovább olvasom >