Meddig tarthatnak a böjti szelek a magyar húságazat számára?

Szerző: trademagazin Dátum: 2013. 03. 13. 13:09

Ez már végre a gödör alja, avagy lehet-e még csavarni az ágazat szereplőit préselő gépezeten? – címet adta prezentációjának Éder Tamás, a Hússzövetség társadalmi elnöke a szerdai, immár hetedik alkalommal megrendezett húsvét előtti szövetségi sajtótájékoztatóján.

Megállapította, hogy a magyar húsiparnak, a korábbi évekhez hasonlóan 2012-ben is csökkent a teljesítménye, az okok mögött a feketézés és a versenyképesség romlása áll.

A rendezvényen Kardeván Endre a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára az állami élelmiszerellenőrzésekről, Simon Péter vezérigazgató-helyettes, a Magyar Turizmus Zrt. és az Agrármarketing Centrum közösségi sertés marketing programjainak sikeréről és Vella Rita a GfK Hungária Piackutató Intézet ügyfélkapcsolati igazgatója a húsfogyasztás jellemzőiről beszélt.

Éder Tamás beszámolt arról, hogy tavaly levágott sertések száma tíz százalékkal csökkent, és nem érte el a négymilliót. A húsipar számára a legfontosabb alapanyag, az élő sertés ára tavaly átlagosan 18 százalékkal volt magasabb, mint 2011-ben. A legfontosabb húsok illetve hústermékek árai 2012. decemberében tíz százalék körüli értékben voltak magasabbak, mint 2011 decemberében. (Miközben az áfa is emelkedett két százalékkal.)

A „húsfeldolgozás, hús és baromfihús készítmény gyártás” mérleg szerinti eredménye 2011-ben 7 milliárd forint körüli veszteség volt , és 2012-ben sem lesz jobb az eredmény.

Az elnök megállapította, hogy az ágazat külkereskedelmi szerkezete idomul az általános élelmiszergazdasági tendenciákhoz, de ebben szerephez jut az is, hogy jelentős a technológiai lemaradás.

A Magyar Húsiparosok Szövetségének tagjai a fenti folyamatok egyértelmű vesztesei, mivel tevékenységüket a transzparens csatornákon, folyamatos hatósági felügyelet alatt, adófizetés mellett végzik, míg versenytársaik a szürke zónában mozogva versenyelőnyre tesznek szert és tevékenységükkel az egész ágazatról alkotott képet rombolják a fogyasztó szemében.

Éder Tamás úgy véli, hogy átfogó, horizontális és nem egyedi tűzoltó intézkedésekre van szükség, a feketegazdaság súlyának csökkentése érdekében az alapvető élelmiszerek, így a húsok és hústerméke áfáját a lehető legrövidebb időn belül le kell csökkenteni az EU-ban átlagosnak tekinthető tíz százalék alatti értékre.

A csalók ellen határozott fellépést sürgetve javasolta, hogy a csalásokban, visszaélésekben érintett ágazati szereplőket meg kell nevezni, velük szemben precedens értékű, szigorú büntetéseket kell alkalmazni. (munkatársunktól)

Kapcsolódó cikkeink